event burgee venue burgee

DANSKE BANK ICEBREAKER 2018-19 Part 2

Ballyholme Yacht Club

Laser Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Entries: 35, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat SailNo Rating HelmName CrewName R1
3rd Feb  
R2
10th Feb  
R3
17th Feb  
R4
24th Feb  
R5
3rd March  
R8
24th March  
R9
31st March  
R10
7th April  
Total Nett
1st Gold   204159   Colin Leonard   (2.0) 1.0 2.0 1.0 2.0 2.0 1.0 (3.0) 14.0 9.0
2nd Gold   200435   Chris Boyd   1.0 2.0 (8.0) 3.0 4.0 (8.0) 3.0 2.0 31.0 15.0
3rd Gold   198554   John Simms   4.0 5.0 5.0 2.0 (26.0 DNC) 3.0 (11.0) 11.0 67.0 30.0
4th Gold   213958   Garth Maxwell   (22.0 DNC) 6.0 6.0 5.0 3.0 (10.0) 8.0 5.0 65.0 33.0
5th Gold   19075   Adam Fermor   3.0 7.0 9.0 4.0 (13.0) 7.0 6.0 (24.0 DNC) 73.0 36.0
6th Gold   213539   Charlie Taylor   8.0 4.0 4.0 10.0 8.0 5.0 (12.0) (24.0 DNC) 75.0 39.0
7th Gold   185032   Jonathan Henry   9.0 3.0 (24.0 DNF) (21.0 BFD) 9.0 9.0 4.0 9.0 88.0 43.0
8th Gold   190916   Conor Simms   6.0 (22.0 DNC) 3.0 22.0 DNC (26.0 DNC) 4.0 7.0 4.0 94.0 46.0
9th Gold   158038   Conrad Simpson   11.0 10.0 (16.0) 7.0 (17.0) 6.0 13.0 15.0 95.0 62.0
10th Gold   204044   Des Magee   7.0 (15.0) 13.0 (21.0 BFD) 15.0 12.0 9.0 7.0 99.0 63.0
11th Gold   69   Rusty McGovern   22.0 DNC 22.0 DNC 1.0 22.0 DNC 1.0 1.0 (25.0 DSQ) (24.0 DNC) 118.0 69.0
12th Gold   198559   Shaun Doran   (22.0 DNC) 22.0 DNC (25.0 DNC) 22.0 DNC 7.0 20.0 DNC 2.0 1.0 121.0 74.0
13th Silver   8   Mickey Forbes   14.0 11.0 (18.0) 15.0 12.0 (20.0 DNC) 14.0 13.0 117.0 79.0
14th Gold   174434   David Wilson   12.0 14.0 14.0 14.0 (22.0) 13.0 16.0 (17.0) 122.0 83.0
15th Gold   180924   Mark Mackey   22.0 DNC 8.0 10.0 9.0 16.0 20.0 DNC (26.0 DNC) (24.0 DNC) 135.0 85.0
16th Silver   197910   Charlie West-Hurst   (21.0 DNF) (22.0 DNC) 12.0 11.0 11.0 19.0 DNF 20.0 16.0 132.0 89.0
17th Gold   193573   Robin Moran   (22.0 DNC) 12.0 15.0 22.0 DNC 10.0 20.0 DNC (26.0 DNC) 14.0 141.0 93.0
18th Gold   202442   Mike Kimber   13.0 22.0 DNC 7.0 22.0 DNC (26.0 DNC) 20.0 DNC 10.0 (24.0 DNC) 144.0 94.0
19th Gold   203715   Paddy Brow   22.0 DNC 22.0 DNC (25.0 DNC) 13.0 6.0 20.0 DNC (26.0 DNC) 12.0 146.0 95.0
20th Silver   192328   Robert Kirk   15.0 17.0 17.0 12.0 (19.0) (19.0 DNF) 18.0 19.0 136.0 98.0
21st Bronze   175813   James Moore   22.0 DNC 22.0 DNC (24.0 DNF) 6.0 5.0 20.0 DNC (26.0 DNC) 24.0 DNC 149.0 99.0
22nd Gold   193539   Colm McLarnon   22.0 DNC 9.0 11.0 22.0 DNC (26.0 DNC) 20.0 DNC 15.0 (24.0 DNC) 149.0 99.0
23rd Bronze   180934   Ed Winton   16.0 16.0 (25.0 DNC) 18.0 (24.0) 11.0 21.0 20.0 151.0 102.0
24th Gold   173139   David Nelson   5.0 21.0 DSQ 25.0 DNC 8.0 (26.0 DNC) 20.0 DNC (26.0 DNC) 24.0 DNC 155.0 103.0
25th Silver   201000   David Smyth   (22.0 DNC) 22.0 DNC 19.0 22.0 DNC 14.0 19.0 DNF (26.0 DNC) 10.0 154.0 106.0
26th Bronze   165503   John Pierce   19.0 13.0 20.0 17.0 (21.0) 19.0 DNF 19.0 (21.0) 149.0 107.0
27th     202055   Richard Ramsay   22.0 DNC 22.0 DNC (25.0 DNC) 22.0 DNC (26.0 DNC) 20.0 DNC 5.0 24.0 DNC 166.0 115.0
28th Gold   207741   Keith Storey   22.0 DNC 22.0 DNC 25.0 DNC 22.0 DNC (26.0 DNC) 20.0 DNC (26.0 DNC) 6.0 169.0 117.0
29th Gold   208855   Bill O'Hara   22.0 DNC 22.0 DNC 25.0 DNC 22.0 DNC (26.0 DNC) 20.0 DNC (26.0 DNC) 8.0 171.0 119.0
30th Bronze   12345   Brian McConville   17.0 22.0 DNC (25.0 DNC) 22.0 DNC 18.0 19.0 DNF 23.0 (24.0 DNC) 170.0 121.0
31st Bronze   179769   Neil Cameron   22.0 DNC 18.0 24.0 DNF 16.0 (26.0 DNC) 20.0 DNC (26.0 DNC) 22.0 174.0 122.0
32nd Gold   202055   Jaques Picton   10.0 22.0 DNC 25.0 DNC 22.0 DNC (26.0 DNC) 20.0 DNC (26.0 DNC) 24.0 DNC 175.0 123.0
33rd Bronze   188589   Chris Mackey   22.0 DNC 22.0 DNC (25.0 DNC) 22.0 DNC 20.0 20.0 DNC 17.0 (24.0 DNC) 172.0 123.0
34th Bronze   185156   Alex Ward   18.0 21.0 DNF (25.0 DNC) 22.0 DNC 23.0 20.0 DNC 22.0 (24.0 DNC) 175.0 126.0
35th     206939   Nicky Finnigan   22.0 DNC 22.0 DNC 25.0 DNC 22.0 DNC (26.0 DNC) 20.0 DNC (26.0 DNC) 18.0 181.0 129.0

Laser 4.7 Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat SailNo Rating HelmName CrewName R1
3rd Feb  
R2
10th Feb  
R4
24th Feb  
R5
3rd March  
R8
24th March  
R9
31st March  
R10
7th April  
Total Nett
1st     906   Lucas Nixon   1.0 1.0 1.0 (2.0) 2.0 1.0 1.0 9.0 7.0
2nd     137110   Ollie Haig   2.0 2.0 2.0 1.0 1.0 2.0 (3.0 DNC) 13.0 10.0

Laser Radial Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat SailNo Rating HelmName CrewName R1
3rd Feb  
R2
10th Feb  
R3
17th Feb  
R4
24th Feb  
R5
3rd March  
R8
24th March  
R9
31st March  
R10
7th April  
Total Nett
1st     173109   Jacques Picton   (8.0 DNC) 3.0 3.0 1.0 2.0 1.0 (9.0 DSQ) 4.0 DNC 31.0 14.0
2nd     191309   Joni Rock   1.0 2.0 5.0 DNF 2.0 1.0 (8.0 DNF) (10.0 DNC) 4.0 DNC 33.0 15.0
3rd     140096   Russel Finlay   4.0 1.0 1.0 (6.0) (5.0) 2.0 4.0 3.0 DNF 26.0 15.0
4th     212519   Emma Pierce   2.0 5.0 (6.0 DNC) 3.0 3.0 (8.0 DNF) 3.0 4.0 DNC 34.0 20.0
5th     201583   Jess Winton   3.0 (4.0) (6.0 DNC) 4.0 4.0 4.0 2.0 4.0 DNC 31.0 21.0
6th     213081   Dan McGaughey   8.0 DNC (9.0 DNC) 6.0 DNC 8.0 DNC (9.0 DNC) 9.0 DNC 1.0 4.0 DNC 54.0 36.0
7th     74001   Colleen Connolly   6.0 7.0 6.0 DNC (8.0 DNC) (8.0 DSQ) 8.0 DNF 5.0 4.0 DNC 52.0 36.0
8th     142680   Jergenij Kamnev   5.0 6.0 6.0 DNC 8.0 DNC (9.0 DNC) (9.0 DNC) 7.0 4.0 DNC 54.0 36.0
9th     186297   Emma Greer   8.0 DNC (9.0 DNC) 2.0 5.0 9.0 DNC 9.0 DNC (10.0 DNC) 4.0 DNC 56.0 37.0
10th     9   Colm McLarnon   8.0 DNC (9.0 DNC) 6.0 DNC 8.0 DNC 9.0 DNC 3.0 (10.0 DNC) 4.0 DNC 57.0 38.0
11th     164543   Freya Sharp   8.0 DNC (9.0 DNC) 6.0 DNC 8.0 DNC 6.0 (9.0 DNC) 6.0 4.0 DNC 56.0 38.0
12th     137135   Howard Massie   8.0 DNC (9.0 DNC) 6.0 DNC 8.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC (10.0 DNC) 1.0 60.0 41.0

Large Dinghy Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat SailNo PY HelmName CrewName R1
3rd Feb  
R2
10th Feb  
R3
17th Feb  
R4
24th Feb  
R5
3rd March  
R8
24th March  
R9
31st March  
R10
7th April  
Total Nett
1st   Laser 2000 2778 1107 David Fletcher R Smith (8.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 2.0 3.0 4.0 DNC 1.0 1.0 29.0 12.0
2nd   RS 200 781 1046 Ian Moore Ruth Moore 1.0 (9.0 DNC) (5.0 DNC) 4.0 2.0 4.0 DNC 2.0 2.0 29.0 15.0
3rd   RS Aero 1320 1068 Brian Bibby   4.0 3.0 2.0 (9.0 DSQ) 5.0 4.0 DNC (6.0) 3.0 36.0 21.0
4th   RS Aero 2525 1068 Sandra Halliwell   3.0 (4.0) (5.0 DNC) 3.0 4.0 3.0 DNF 4.0 4.0 30.0 21.0
5th   RS Aero7 1317 1068 Christina Cunningham   2.0 5.0 5.0 DNC 6.0 (9.0 DNC) 4.0 DNC 3.0 (8.0 DNC) 42.0 25.0
6th   RS 200 1534 1046 Rob Milligan   8.0 DNC 2.0 4.0 DNF 1.0 (9.0 DNC) 4.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 45.0 27.0
7th   RS 400 748 942 Robin Flannigan Diane Burgess (8.0 DNC) (9.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 1.0 4.0 DNC 5.0 8.0 DNC 45.0 28.0
8th   RS 400 1210 942 Ruan O'Tiarnaigh Cat Chimney 7.0 DSQ 1.0 5.0 DNC (10.0 DNC) (9.0 DNC) 4.0 DNC 9.0 DNC 8.0 DNC 53.0 34.0
9th   RS 200 778 1046 Jess Mackey Charlie Winton 5.0 (8.0 DNF) 5.0 DNC 7.0 6.0 4.0 DNC 7.0 (8.0 DNC) 50.0 34.0
10th   505 8095 903 john Wylie   8.0 DNC 6.0 5.0 DNC (10.0 DNC) 7.0 4.0 DNC (9.0 DNC) 6.0 55.0 36.0
11th   RS400 741 942 Chunky Jeeze Michael 8.0 DNC (9.0 DNC) 5.0 DNC (10.0 DNC) 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC 8.0 DNC 59.0 40.0
12th   Laser 2000 2746 1107 Colin Robinson   8.0 DNC (9.0 DNC) 5.0 DNC (10.0 DNC) 9.0 DNC 4.0 DNC 9.0 DNC 5.0 59.0 40.0
13th   505 8095 903 John Wylie   8.0 DNC (9.0 DNC) 5.0 DNC (10.0 DNC) 9.0 DNC 4.0 DNC 9.0 DNC 8.0 DNC 62.0 43.0

Topper Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat SailNo Rating HelmName CrewName R1
3rd Feb  
R2
10th Feb  
R3
17th Feb  
R4
24th Feb  
R5
3rd March  
Total Nett
1st   Topper 47305   Izzy O'Farrell   1.0 1.0 1.0 (3.0 DNC) 3.0 DNC 9.0 6.0
2nd   Topper 48032   Dan Sherriff   2.0 (3.0 DNC) 3.0 DNC 1.0 1.0 10.0 7.0

Small Dinghy Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat SailNo PY HelmName CrewName R1
3rd Feb  
R2
10th Feb  
R5
3rd March  
R9
31st March  
Total Nett
1st   Pico 2   Jenny Mullan   1.0 1.0 4.0 DNC 1.0 7.0 7.0
2nd   Pico 6   Katie McGregor   2.0 2.0 1.0 6.0 DSQ 11.0 11.0
3rd   Pico 3   James Turner   6.0 DNF 4.0 DNC 4.0 DNC 2.0 16.0 16.0
4th   Pico 8   Seamus McConville   5.0 DNC 4.0 DNC 6.0 DNF 3.0 18.0 18.0
5th   Mirror     Swannie   5.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 6.0 DNC 19.0 19.0

Multihull Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: SCHRS, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat SailNo SCHRS HelmName CrewName R1
3rd Feb  
R3
17th Feb  
R5
3rd March  
R9
31st March  
R10
7th April  
Total Nett
1st   F18 1759 1 Matt McMurtrie James McMurtrie 1.0 2.0 DNF 1.0 4.0 DNC (5.0 DNC) 13.0 8.0
2nd   Viper 339 1.037 Pte McDowell Dee McDowell (4.0 DNC) 3.0 DNC 4.0 DNC 1.0 1.0 13.0 9.0
3rd   F18 2014 1 Adrian Allen Barry Swanston (4.0 DNC) 3.0 DNC 2.0 4.0 DNC 2.0 15.0 11.0
4th   F18 500 1 Richard Swanston Joni Swanston 2.0 3.0 DNC (4.0 DNC) 3.0 DSQ 4.0 DNF 16.0 12.0

R10 - Laser Fleet - 7th April

Start: Start 5, Finishes: Place, Time: 14.36
Rank Division Boat SailNo Rating HelmName CrewName Place Points
1 Gold   198559   Shaun Doran   1 1.0
2 Gold   200435   Chris Boyd   2 2.0
3 Gold   204159   Colin Leonard   3 3.0
4 Gold   190916   Conor Simms   4 4.0
5 Gold   213958   Garth Maxwell   5 5.0
6 Gold   207741   Keith Storey   6 6.0
7 Gold   204044   Des Magee   7 7.0
8 Gold   208855   Bill O'Hara   8 8.0
9 Gold   185032   Jonathan Henry   9 9.0
10 Silver   201000   David Smyth   10 10.0
11 Gold   198554   John Simms   11 11.0
12 Gold   203715   Paddy Brow   12 12.0
13 Silver   8   Mickey Forbes   13 13.0
14 Gold   193573   Robin Moran   14 14.0
15 Gold   158038   Conrad Simpson   15 15.0
16 Silver   197910   Charlie West-Hurst   16 16.0
17 Gold   174434   David Wilson   17 17.0
18     206939   Nicky Finnigan   18 18.0
19 Silver   192328   Robert Kirk   19 19.0
20 Bronze   180934   Ed Winton   20 20.0
21 Bronze   165503   John Pierce   21 21.0
22 Bronze   179769   Neil Cameron   22 22.0
23 Gold   19075   Adam Fermor   DNC 24.0
23 Gold   213539   Charlie Taylor   DNC 24.0
23 Gold   69   Rusty McGovern   DNC 24.0
23 Gold   180924   Mark Mackey   DNC 24.0
23 Gold   202442   Mike Kimber   DNC 24.0
23 Bronze   175813   James Moore   DNC 24.0
23 Gold   193539   Colm McLarnon   DNC 24.0
23 Gold   173139   David Nelson   DNC 24.0
23     202055   Richard Ramsay   DNC 24.0
23 Bronze   12345   Brian McConville   DNC 24.0
23 Gold   202055   Jaques Picton   DNC 24.0
23 Bronze   188589   Chris Mackey   DNC 24.0
23 Bronze   185156   Alex Ward   DNC 24.0

R10 - Laser 4.7 Fleet - 7th April

Start: Start 7, Finishes: Place, Time: 14.39
Rank Division Boat SailNo Rating HelmName CrewName Place Points
1     906   Lucas Nixon   1 1.0
2     137110   Ollie Haig   DNC 3.0

R10 - Laser Radial Fleet - 7th April

Start: Start 6, Finishes: Place, Time: 14.36
Rank Division Boat SailNo Rating HelmName CrewName Place Points
1     137135   Howard Massie   1 1.0
2     140096   Russel Finlay   DNF 3.0
3     173109   Jacques Picton   DNC 4.0
3     191309   Joni Rock   DNC 4.0
3     212519   Emma Pierce   DNC 4.0
3     201583   Jess Winton   DNC 4.0
3     213081   Dan McGaughey   DNC 4.0
3     74001   Colleen Connolly   DNC 4.0
3     142680   Jergenij Kamnev   DNC 4.0
3     186297   Emma Greer   DNC 4.0
3     9   Colm McLarnon   DNC 4.0
3     164543   Freya Sharp   DNC 4.0

R10 - Large Dinghy Fleet - 7th April

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.33
Rank Division Boat SailNo PY HelmName CrewName Start Finish Elapsed Corrected Points
1   Laser 2000 2778 1107 David Fletcher R Smith 14.33 15.15.42 0.42.42 0.38.34 1.0
2   RS 200 781 1046 Ian Moore Ruth Moore 14.33 15.14.35 0.41.35 0.39.45 2.0
3   RS Aero 1320 1068 Brian Bibby   14.33 15-16-58 0.43.58 0.41.10 3.0
4   RS Aero 2525 1068 Sandra Halliwell   14.33 15.17.11 0.44.11 0.41.22 4.0
5   Laser 2000 2746 1107 Colin Robinson   14.33 15.20.05 0.47.05 0.42.32 5.0
6   505 8095 903 john Wylie   14.33 15.14.21 0.41.21 0.45.48 6.0
7   RS Aero7 1317 1068 Christina Cunningham       DNC   8.0
7   RS 200 1534 1046 Rob Milligan       DNC   8.0
7   RS 400 748 942 Robin Flannigan Diane Burgess     DNC   8.0
7   RS 400 1210 942 Ruan O'Tiarnaigh Cat Chimney     DNC   8.0
7   RS 200 778 1046 Jess Mackey Charlie Winton     DNC   8.0
7   RS400 741 942 Chunky Jeeze Michael     DNC   8.0
7   505 8095 903 John Wylie       DNC   8.0

R10 - Topper Fleet - 7th April

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 14.39
Rank Division Boat SailNo Rating HelmName CrewName Place Points
    Topper 47305   Izzy O'Farrell      
    Topper 48032   Dan Sherriff      

R10 - Small Dinghy Fleet - 7th April

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14.39
Rank Division Boat SailNo PY HelmName CrewName Place Points
    Pico 2   Jenny Mullan      
    Pico 6   Katie McGregor      
    Pico 3   James Turner      
    Pico 8   Seamus McConville      
    Mirror     Swannie      

R10 - Multihull Fleet - 7th April

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14.30
Rank Division Boat SailNo SCHRS HelmName CrewName Start Finish Elapsed Corrected Points
1   Viper 339 1.037 Pte McDowell Dee McDowell 14.30 15.20.39 0.50.39 0.48.51 1.0
2   F18 2014 1 Adrian Allen Barry Swanston 14.30 15.18.59 0.48.59 0.48.59 2.0
3   F18 500 1 Richard Swanston Joni Swanston     DNF   4.0
4   F18 1759 1 Matt McMurtrie James McMurtrie     DNC   5.0



Sailwave Scoring Software 2.25.10
http://www.sailwave.com/