event burgee venue burgee

DANSKE BANK ICEBREAKER 2018-19 Part 2

Ballyholme Yacht Club

Laser Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 32, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat SailNo Rating HelmName CrewName R1
3rd Feb  
R2
10th Feb  
R3
17th Feb  
R4
24th Feb  
R5
3rd March  
Total Nett
1st Gold   204159   Colin Leonard   (2.0) 1.0 2.0 1.0 2.0 8.0 6.0
2nd Gold   200435   Chris Boyd   1.0 2.0 (8.0) 3.0 4.0 18.0 10.0
3rd Gold   198554   John Simms   4.0 5.0 5.0 2.0 (26.0 DNC) 42.0 16.0
4th Gold   213958   Garth Maxwell   (22.0 DNC) 6.0 6.0 5.0 3.0 42.0 20.0
5th Gold   19075   Adam Fermor   3.0 7.0 9.0 4.0 (13.0) 36.0 23.0
6th Gold   213539   Charlie Taylor   8.0 4.0 4.0 (10.0) 8.0 34.0 24.0
7th Gold   185032   Jonathan Henry   9.0 3.0 (24.0 DNF) 21.0 BFD 9.0 66.0 42.0
8th Gold   180924   Mark Mackey   (22.0 DNC) 8.0 10.0 9.0 16.0 65.0 43.0
9th Gold   158038   Conrad Simpson   11.0 10.0 16.0 7.0 (17.0) 61.0 44.0
10th Gold   210978   Rusty McGovern   (22.0 DNC) 22.0 DNC 1.0 22.0 DNC 1.0 68.0 46.0
11th Gold   204044   Des Magee   7.0 15.0 13.0 (21.0 BFD) 15.0 71.0 50.0
12th Silver   8   Mickey Forbes   14.0 11.0 (18.0) 15.0 12.0 70.0 52.0
13th Gold   190916   Conor Simms   6.0 22.0 DNC 3.0 22.0 DNC (26.0 DNC) 79.0 53.0
14th Gold   174434   David Wilson   12.0 14.0 14.0 14.0 (22.0) 76.0 54.0
15th Bronze   175813   James Moore   22.0 DNC 22.0 DNC (24.0 DNF) 6.0 5.0 79.0 55.0
16th Silver   197910   Charlie West-Hurst   21.0 DNF (22.0 DNC) 12.0 11.0 11.0 77.0 55.0
17th Gold   173139   David Nelson   5.0 21.0 DSQ 25.0 DNC 8.0 (26.0 DNC) 85.0 59.0
18th Gold   193573   Robin Moran   (22.0 DNC) 12.0 15.0 22.0 DNC 10.0 81.0 59.0
19th Silver   192328   Robert Kirk   15.0 17.0 17.0 12.0 (19.0) 80.0 61.0
20th Gold   203715   Paddy Brow   22.0 DNC 22.0 DNC (25.0 DNC) 13.0 6.0 88.0 63.0
21st Gold   202442   Mike Kimber   13.0 22.0 DNC 7.0 22.0 DNC (26.0 DNC) 90.0 64.0
22nd Gold   193539   Colm McLarnon   22.0 DNC 9.0 11.0 22.0 DNC (26.0 DNC) 90.0 64.0
23rd Bronze   165503   John Pierce   19.0 13.0 20.0 17.0 (21.0) 90.0 69.0
24th Gold   198559   Shaun Doran   22.0 DNC 22.0 DNC (25.0 DNC) 22.0 DNC 7.0 98.0 73.0
25th Bronze   180934   Ed Winton   16.0 16.0 (25.0 DNC) 18.0 24.0 99.0 74.0
26th Silver   201000   David Smyth   (22.0 DNC) 22.0 DNC 19.0 22.0 DNC 14.0 99.0 77.0
27th Gold   202055   Jaques Picton   10.0 22.0 DNC 25.0 DNC 22.0 DNC (26.0 DNC) 105.0 79.0
28th Bronze   12345   Brian McConville   17.0 22.0 DNC (25.0 DNC) 22.0 DNC 18.0 104.0 79.0
29th Bronze   179769   Neil Cameron   22.0 DNC 18.0 24.0 DNF 16.0 (26.0 DNC) 106.0 80.0
30th Bronze   185156   Alex Ward   18.0 21.0 DNF (25.0 DNC) 22.0 DNC 23.0 109.0 84.0
31st Bronze   188589   Chris Mackey   22.0 DNC 22.0 DNC (25.0 DNC) 22.0 DNC 20.0 111.0 86.0
32nd Gold   208855   Bill O'Hara   22.0 DNC 22.0 DNC 25.0 DNC 22.0 DNC (26.0 DNC) 117.0 91.0

Laser Radial Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat SailNo Rating HelmName CrewName R1
3rd Feb  
R2
10th Feb  
R3
17th Feb  
R4
24th Feb  
R5
3rd March  
Total Nett
1st     191309   Joni Rock   1.0 2.0 (5.0 DNF) 2.0 1.0 11.0 6.0
2nd     173109   Jacques Picton   (8.0 DNC) 3.0 3.0 1.0 2.0 17.0 9.0
3rd     140096   Russel Finlay   4.0 1.0 1.0 (6.0) 5.0 17.0 11.0
4th     212519   Emma Pierce   2.0 5.0 (6.0 DNC) 3.0 3.0 19.0 13.0
5th     201583   Jess Winton   3.0 4.0 (6.0 DNC) 4.0 4.0 21.0 15.0
6th     186297   Emma Greer   8.0 DNC (9.0 DNC) 2.0 5.0 9.0 DNC 33.0 24.0
7th     142680   Jergenij Kamnev   5.0 6.0 6.0 DNC 8.0 DNC (9.0 DNC) 34.0 25.0
8th     74001   Colleen Connolly   6.0 7.0 6.0 DNC (8.0 DNC) 8.0 DSQ 35.0 27.0
9th     164543   Freya Sharp   8.0 DNC (9.0 DNC) 6.0 DNC 8.0 DNC 6.0 37.0 28.0

Large Dinghy Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat SailNo PY HelmName CrewName R1
3rd Feb  
R2
10th Feb  
R3
17th Feb  
R4
24th Feb  
R5
3rd March  
Total Nett
1st   RS 200 781 1046 Ian Moore Ruth Moore 1.0 (9.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 2.0 22.0 13.0
2nd   RS Aero 1320 1068 Brian Bibby   4.0 3.0 2.0 4.0 (5.0) 18.0 13.0
3rd   Laser 2000 2778 1107 David Fletcher R Smith 8.0 DNC (9.0 DNC) 1.0 2.0 3.0 23.0 14.0
4th   RS Aero 2525 1068 Sandra Halliwell   3.0 4.0 (5.0 DNC) 3.0 4.0 19.0 14.0
5th   RS 200 1534 1046 Rob Milligan   8.0 DNC 2.0 4.0 DNF 1.0 (9.0 DNC) 24.0 15.0
6th   RS Aero7 1317 1068 Christina Cunningham   2.0 5.0 5.0 DNC 7.0 (9.0 DNC) 28.0 19.0
7th   RS 400 748 942 Robin Flannigan Diane Burgess 8.0 DNC (9.0 DNC) 5.0 DNC 6.0 1.0 29.0 20.0
8th   RS 400 1210 942 Ruan O'Tiarnaigh Cat Chimney 7.0 DSQ 1.0 5.0 DNC (10.0 DNC) 9.0 DNC 32.0 22.0
9th   RS 200 778 1046 Jess Mackey Charlie Winton 5.0 (8.0 DNF) 5.0 DNC 8.0 6.0 32.0 24.0
10th   505 8095 903 john Wylie   8.0 DNC 6.0 5.0 DNC (10.0 DNC) 7.0 36.0 26.0

Laser 4.7 Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat SailNo Rating HelmName CrewName R1
3rd Feb  
R2
10th Feb  
R4
24th Feb  
R5
3rd March  
Total Nett
1st     906   Lucas Nixon   1.0 1.0 1.0 2.0 5.0 5.0
2nd     137110   Ollie Haig   2.0 2.0 2.0 1.0 7.0 7.0

Small Dinghy Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat SailNo PY HelmName CrewName R1
3rd Feb  
R2
10th Feb  
R5
3rd March  
Total Nett
1st   Pico 2   Jenny Mullan   1.0 1.0 4.0 DNC 6.0 6.0
2nd   Pico 3   Katie MGregor   2.0 2.0 4.0 DNC 8.0 8.0
3rd   Pico 6   James Turner   6.0 DNF 4.0 DNC 1.0 11.0 11.0
4th   Mirror     Swannie   5.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 13.0 13.0
5th   Pico 8   Seamus McConville   5.0 DNC 4.0 DNC 6.0 DNF 15.0 15.0

Topper Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat SailNo Rating HelmName CrewName R1
3rd Feb  
R2
10th Feb  
R3
17th Feb  
R4
24th Feb  
R5
3rd March  
Total Nett
1st   Topper 47305   Izzy O'Farrell   1.0 1.0 1.0 (3.0 DNC) 3.0 DNC 9.0 6.0
2nd   Topper 48032   Dan Sherriff   2.0 (3.0 DNC) 3.0 DNC 1.0 1.0 10.0 7.0

Multihull Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: SCHRS, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat SailNo SCHRS HelmName CrewName R1
3rd Feb  
R3
17th Feb  
R5
3rd March  
Total Nett
1st   F18 1759 1 Matt McMurtrie James McMurtrie 1.0 2.0 DNF 1.0 4.0 4.0
2nd   F18 2014 1 Adrian Allen Barry Swanston 4.0 DNC 3.0 DNC 2.0 9.0 9.0
3rd   F18 500 1 Richard Swanston Joni Swanston 2.0 3.0 DNC 4.0 DNC 9.0 9.0

R5 - Laser Fleet - 3rd March

Start: Start 5, Finishes: Place, Time: 14.36
Rank Division Boat SailNo Rating HelmName CrewName Place Points
1 Gold   210978   Rusty McGovern   1 1.0
2 Gold   204159   Colin Leonard   2 2.0
3 Gold   213958   Garth Maxwell   3 3.0
4 Gold   200435   Chris Boyd   4 4.0
5 Bronze   175813   James Moore   5 5.0
6 Gold   203715   Paddy Brow   6 6.0
7 Gold   198559   Shaun Doran   7 7.0
8 Gold   213539   Charlie Taylor   8 8.0
9 Gold   185032   Jonathan Henry   9 9.0
10 Gold   193573   Robin Moran   10 10.0
11 Silver   197910   Charlie West-Hurst   11 11.0
12 Silver   8   Mickey Forbes   12 12.0
13 Gold   19075   Adam Fermor   13 13.0
14 Silver   201000   David Smyth   14 14.0
15 Gold   204044   Des Magee   15 15.0
16 Gold   180924   Mark Mackey   16 16.0
17 Gold   158038   Conrad Simpson   17 17.0
18 Bronze   12345   Brian McConville   18 18.0
19 Silver   192328   Robert Kirk   19 19.0
20 Bronze   188589   Chris Mackey   20 20.0
21 Bronze   165503   John Pierce   21 21.0
22 Gold   174434   David Wilson   22 22.0
23 Bronze   185156   Alex Ward   23 23.0
24 Bronze   180934   Ed Winton   24 24.0
25 Gold   198554   John Simms   DNC 26.0
25 Gold   190916   Conor Simms   DNC 26.0
25 Gold   173139   David Nelson   DNC 26.0
25 Gold   202442   Mike Kimber   DNC 26.0
25 Gold   193539   Colm McLarnon   DNC 26.0
25 Gold   202055   Jaques Picton   DNC 26.0
25 Bronze   179769   Neil Cameron   DNC 26.0
25 Gold   208855   Bill O'Hara   DNC 26.0

R5 - Laser Radial Fleet - 3rd March

Start: Start 6, Finishes: Place, Time: 14.36
Rank Division Boat SailNo Rating HelmName CrewName Place Points
1     191309   Joni Rock   1 1.0
2     173109   Jacques Picton   2 2.0
3     212519   Emma Pierce   3 3.0
4     201583   Jess Winton   4 4.0
5     140096   Russel Finlay   5 5.0
6     164543   Freya Sharp   6 6.0
7     74001   Colleen Connolly   DSQ 8.0
8     186297   Emma Greer   DNC 9.0
8     142680   Jergenij Kamnev   DNC 9.0

R5 - Large Dinghy Fleet - 3rd March

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.33
Rank Division Boat SailNo PY HelmName CrewName Start Finish Elapsed Corrected Points
1   RS 400 748 942 Robin Flannigan Diane Burgess 14.33 15.17.01 0.44.01 0.46.44 1.0
2   RS 200 781 1046 Ian Moore Ruth Moore 14.33 15.23.08 0.50.08 0.47.56 2.0
3   Laser 2000 2778 1107 David Fletcher R Smith 14.33 15.27.00 0.54.00 0.48.47 3.0
4   RS Aero 2525 1068 Sandra Halliwell   14.33 15.25.16 0.52.16 0.48.56 4.0
5   RS Aero 1320 1068 Brian Bibby   14.33 15.26.28 0.53.28 0.50.04 5.0
6   RS 200 778 1046 Jess Mackey Charlie Winton 14.33 15.27.27 0.54.27 0.52.03 6.0
7   505 8095 903 john Wylie   14.33 15.21.48 0.48.48 0.54.03 7.0
8   RS 200 1534 1046 Rob Milligan       DNC   9.0
8   RS Aero7 1317 1068 Christina Cunningham       DNC   9.0
8   RS 400 1210 942 Ruan O'Tiarnaigh Cat Chimney     DNC   9.0

R5 - Laser 4.7 Fleet - 3rd March

Start: Start 7, Finishes: Place, Time: 14.39
Rank Division Boat SailNo Rating HelmName CrewName Place Points
1     137110   Ollie Haig   1 1.0
2     906   Lucas Nixon   2 2.0

R5 - Small Dinghy Fleet - 3rd March

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14.39
Rank Division Boat SailNo PY HelmName CrewName Start Finish Elapsed Corrected Points
1   Pico 6   James Turner   14.39 15.32.03 0.53.03 0.53.03 1.0
2   Pico 2   Jenny Mullan       DNC   4.0
2   Pico 3   Katie MGregor       DNC   4.0
2   Mirror     Swannie       DNC   4.0
5   Pico 8   Seamus McConville       DNF   6.0

R5 - Topper Fleet - 3rd March

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 14.39
Rank Division Boat SailNo Rating HelmName CrewName Place Points
1   Topper 48032   Dan Sherriff   1 1.0
2   Topper 47305   Izzy O'Farrell   DNC 3.0

R5 - Multihull Fleet - 3rd March

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14.30
Rank Division Boat SailNo SCHRS HelmName CrewName Start Finish Elapsed Corrected Points
1   F18 1759 1 Matt McMurtrie James McMurtrie 14.30 15.16.58 0.46.58 0.46.58 1.0
2   F18 2014 1 Adrian Allen Barry Swanston 14.30 15.18.45 0.48.45 0.48.45 2.0
3   F18 500 1 Richard Swanston Joni Swanston     DNC   4.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
http://www.sailwave.com/