event burgee venue burgee

BYC Tuesday Points Late Series 2015

Ballyholme Yacht Club

Results are provisional as of 21:03 on August 25, 2015

Bays Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 7/7
   
14/7
   
28/7
   
11/8
18/8  
25/8
   
Total Nett

High performance Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: SCHRS, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName SCHRS 7/7
   
14/7
   
28/7
   
11/8
18/8  
25/8
   
Total Nett
1st   Formula 18 007 Richard Swanston 1.005     1.0 1.0 2.0 4.0 4.0
2nd   Formula 18 2014 Adrian Allen & Barry Swanston 1.005     5.0 DNC 2.0 1.0 8.0 8.0
3rd AHPC Viper AHPC Viper 339 Pete McDowell 1.035     2.0 4.0 DNC 4.0 DNC 10.0 10.0
4th   Hurricane 5.9 SX 360 David Anderson & Diane Burgess 1.007     4.0 DNF 4.0 DNC 4.0 DNC 12.0 12.0

Large Dinghy Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName PY 7/7
   
14/7
   
28/7
   
11/8
18/8  
25/8
   
Total Nett
1st   RS 200 1411 Sandra Halliwell & Susanna Best 1059 1.0 1.0 1.0 (3.0) 2.0 8.0 5.0
2nd   RS 400 1321 Bob Espey & Michael Gunning 952 2.0 4.0 DNC 3.0 DNC 1.0 (5.0 DNC) 15.0 10.0
3rd   RS 400 1210 Diane Burgess & Stephen Magee 952 (5.0 DNC) 4.0 DNC 3.0 DNC 4.0 1.0 17.0 12.0
4th   RS 400 1188 Christina Cunningham 952 3.0 2.0 3.0 DNC (6.0 DNC) 5.0 DNC 19.0 13.0
5th   RS 400 578   952 (5.0 DNC) 4.0 DNC 3.0 DNC 2.0 4.0 DNF 18.0 13.0

Laser 4.7 Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 7/7
   
14/7
   
28/7
   
11/8
18/8  
25/8
   
Total Nett

Laser Radial Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 7/7
   
14/7
   
28/7
   
11/8
18/8  
25/8
   
Total Nett
1st   LASER RADIAL 175813 Tim Brow   2.0 1.0 2.0   (3.0 DNC) 8.0 5.0
2nd   Laser Radial 201628   1101 (4.0 DNC) 3.0 DNC 1.0   3.0 DNC 11.0 7.0
3rd   Laser Radial 192602R Suzanne Flannigan 1101 1.0 3.0 DNC (4.0 DNC)   3.0 DNC 11.0 7.0
4th   Laser Radial 179041 Patrick Cameron 1101 (4.0 DNC) 3.0 DNC 4.0 DNC   1.0 12.0 8.0

Lasers Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 7/7
   
14/7
   
28/7
   
11/8
18/8  
25/8
   
Total Nett
1st   Laser 200435 Chris Boyd 1078 2.0 1.0 (6.0) 1.0 1.0 11.0 5.0
2nd   Laser 201829 Gareth Flannigan 1078 1.0 (15.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 22.0 7.0
3rd   Laser 198559 Shaun Doran 1078 3.0 (15.0 DNC) 3.0 4.0 3.0 28.0 13.0
4th   Laser 193573 Robin Moran 1078 8.0 2.0 7.0 7.0 (20.0 DNC) 44.0 24.0
5th   Laser 204044 Des Magee 1078 (16.0 DNC) 7.0 4.0 13.0 DNC 6.0 46.0 30.0
6th   Laser 208855 Bill O'Hara 1078 5.0 15.0 DNC (18.0 DNC) 3.0 8.0 49.0 31.0
7th   Laser 201583 Brian Bibby 1078 9.0 8.0 9.0 5.0 (12.0) 43.0 31.0
8th   Laser 201000 David Smyth 1078 11.0 6.0 12.0 6.0 (14.0) 49.0 35.0
9th   LASER 202442 Mike Kimber   6.0 4.0 (18.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 54.0 36.0
10th   Laser 185032 Charlie Taylor 1078 4.0 3.0 18.0 DNC 13.0 DNC (20.0 DNC) 58.0 38.0
11th   Laser 180924 Mark Mackey 1078 (16.0 DNC) 15.0 DNC 5.0 13.0 DNC 9.0 58.0 42.0
12th   Laser 196541 John Kennedy 1078 16.0 DNC 5.0 10.0 13.0 DNC (20.0 DNC) 64.0 44.0
13th   Laser 206752 James Espey 1078 16.0 DNC 15.0 DNC 1.0 13.0 DNC (20.0 DNC) 65.0 45.0
14th   LASER 200437 Trevor Patterson   10.0 14.0 DNF 8.0 13.0 DNC (20.0 DNC) 65.0 45.0
15th   Laser 192328 Robert Kirk 1078 13.0 9.0 13.0 10.0 (20.0 DNC) 65.0 45.0
16th   Laser 146176 Andrew Dadley 1078 12.0 10.0 15.0 9.0 (16.0) 62.0 46.0
17th   Laser 203770   1078 16.0 DNC 15.0 DNC (18.0 DNC) 13.0 DNC 4.0 66.0 48.0
18th   Laser 174434 David Wilson 1078 (16.0 DNC) 15.0 DNC 11.0 11.0 11.0 64.0 48.0
19th   Laser 201567 Keith Storey 1078 16.0 DNC 15.0 DNC (17.0 ocs) 13.0 DNC 5.0 66.0 49.0
20th   Laser 180931 Colm McLarnon 1078 16.0 DNC 14.0 dnf (18.0 DNC) 13.0 DNC 7.0 68.0 50.0
21st   Laser 192703 Garth Maxwell 1078 7.0 15.0 DNC 18.0 DNC 13.0 DNC (20.0 DNC) 73.0 53.0
22nd   Laser 186714 Bill O'Hara 1078 16.0 DNC 15.0 DNC (18.0 DNC) 8.0 15.0 72.0 54.0
23rd   Laser 8 Micky Forbes 1078 16.0 DNC 15.0 DNC (18.0 DNC) 13.0 DNC 10.0 72.0 54.0
24th   Laser 195258 Ed Winton 1078 14.0 14.0 dnf 14.0 13.0 DNC (20.0 DNC) 75.0 55.0
25th   LASER 201001 Garth Maxwell   16.0 DNC 15.0 DNC 16.0 ood 13.0 DNC (20.0 DNC) 80.0 60.0
26th   Laser 179769 Neil Cameron 1078 16.0 DNC 15.0 DNC (18.0 DNC) 13.0 DNC 17.0 79.0 61.0
27th   Laser 7581   1078 16.0 DNC 15.0 DNC (18.0 DNC) 13.0 DNC 18.0 80.0 62.0

Small Dinghy Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 7/7
   
14/7
   
28/7
   
11/8
18/8  
25/8
   
Total Nett
1st   RS Feva 82 Jess Mackey & Charlie Winton   1.0 1.0 1.0     3.0 3.0

Topper 4.2 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 7/7
   
14/7
   
28/7
   
11/8
18/8  
25/8
   
Total Nett
1st   Topper 4.2 6927 Oliver Haig   1.0 1.0 (2.0) 2.0 1.0 7.0 5.0
2nd   Topper 4.2 47284 Hannah Dadley - Young   (2.0) 2.0 1.0 1.0 2.0 8.0 6.0

Toppers Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 7/7
   
14/7
   
28/7
   
11/8
18/8  
25/8
   
Total Nett
1st   Topper 44947 Jess Winton 1290 1.0 (3.0) 2.0 3.0 DNC 1.0 10.0 7.0
2nd   Topper 47719 Joseph Karauzum 1290 (4.0 DNC) 1.0 1.0 3.0 DNC 4.0 DNC 13.0 9.0
3rd   Topper 47088 Ruth Moore 1290 2.0 2.0 3.0 3.0 DNC (4.0 DNC) 14.0 10.0
4th   Topper 47722 Lauren McDowell 1290 4.0 DNC (6.0) 4.0 1.0 2.0 17.0 11.0
5th   Topper 45308 Jamie Mackey 1290 4.0 DNC 4.0 (8.0 DNC) 3.0 DNC 4.0 DNC 23.0 15.0
6th   Topper 47163 Katie Shivers 1290 4.0 DNC (5.0) 5.0 3.0 DNC 4.0 DNC 21.0 16.0
7th   Topper 45638 Jack Swan 1290 4.0 DNC (7.0) 6.0 3.0 DNC 4.0 DNC 24.0 17.0
8th   Topper 45193 Ben Martin 1290 4.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 3.0 DNC 4.0 DNC 28.0 19.0
8th   Topper 45526   1290 4.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 3.0 DNC 4.0 DNC 28.0 19.0

toppers Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 7/7
   
14/7
   
28/7
   
11/8
18/8  
25/8
   
Total Nett
1st   Topper 44947 Jess Winton 1290 1.0 (3.0) 2.0 3.0 DNC 1.0 10.0 7.0
2nd   Topper 47719 Joseph Karauzum 1290 (4.0 DNC) 1.0 1.0 3.0 DNC 4.0 DNC 13.0 9.0
3rd   Topper 47088 Ruth Moore 1290 2.0 2.0 3.0 3.0 DNC (4.0 DNC) 14.0 10.0
4th   Topper 47722 Lauren McDowell 1290 4.0 DNC (6.0) 4.0 1.0 2.0 17.0 11.0
5th   Topper 45308 Jamie Mackey 1290 4.0 DNC 4.0 (8.0 DNC) 3.0 DNC 4.0 DNC 23.0 15.0
6th   Topper 47163 Katie Shivers 1290 4.0 DNC (5.0) 5.0 3.0 DNC 4.0 DNC 21.0 16.0
7th   Topper 45638 Jack Swan 1290 4.0 DNC (7.0) 6.0 3.0 DNC 4.0 DNC 24.0 17.0
8th   Topper 45193 Ben Martin 1290 4.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 3.0 DNC 4.0 DNC 28.0 19.0
8th   Topper 45526   1290 4.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 3.0 DNC 4.0 DNC 28.0 19.0

NHC Keelboat Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: NHC1, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName NHC1 7/7
   
14/7
   
28/7
   
11/8
18/8  
25/8
   
Total Nett
1st Starshine Challenger Sigma 33 4295 B Allen 0.909 1.0 1.0 (3.0 DNC) 3.0 1.0 9.0 6.0
2nd Cariad Sigma 33 4313 G Bell 0.909 2.0 (3.0 DNC) 2.0 DNF 1.0 2.0 10.0 7.0
3rd Impulse Sigma 33 4586 M & C Johnston 0.909 (4.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNC 2.0 4.0 DNC 16.0 12.0

NIRKRA Keelboat Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: NHC1, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName NHC1 7/7
   
14/7
   
28/7
   
11/8
18/8  
25/8
   
Total Nett
1st Chatterbox   150 D. Quinn 0.839 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) 7.0 4.0
2nd Solidarity NIRKRA 7274 John Hutchinson & Mr Eves .872 (4.0 DNC) 4.0 DNC 2.0 2.0 2.0 14.0 10.0
3rd Starflash NIRKRA 7149 A. Morrison & J Simms .877 2.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 1.0 15.0 11.0
4th Calonamas NIRKRA 8819 Jim Brown .831 4.0 DNC 2.0 4.0 DNC 3.0 (5.0 DNC) 18.0 13.0

Waverley Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 7/7
   
14/7
   
28/7
   
11/8
18/8  
25/8
   
Total Nett
1st     W11     2.0       1.0 3.0 3.0
2nd     W9     1.0       3.0 DNC 4.0 4.0

25/8 - Bays Fleet

Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points

25/8 - High performance Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 19:12:00
Rank Boat Class SailNo HelmName SCHRS Place Points
1   Formula 18 2014 Adrian Allen & Barry Swanston 1.005 1 1.0
2   Formula 18 007 Richard Swanston 1.005 2 2.0
3 AHPC Viper AHPC Viper 339 Pete McDowell 1.035 DNC 4.0
3   Hurricane 5.9 SX 360 David Anderson & Diane Burgess 1.007 DNC 4.0

25/8 - Large Dinghy Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:09:00
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1   RS 400 1210 Diane Burgess & Stephen Magee 952 19:09:00 19:45:20 0:36:20 0:38:10 1.0
2   RS 200 1411 Sandra Halliwell & Susanna Best 1059 19:09:00 19:50:14 0:41:14 0:38:56 2.0
3   RS 400 578   952     DNF   4.0
4   RS 400 1321 Bob Espey & Michael Gunning 952     DNC   5.0
4   RS 400 1188 Christina Cunningham 952     DNC   5.0

25/8 - Laser 4.7 Fleet

Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points

25/8 - Laser Radial Fleet

Start: Start 5, Finishes: Place, Time: 19:15:00
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
1   Laser Radial 179041 Patrick Cameron 1101 13 1.0
2   LASER RADIAL 175813 Tim Brow   DNC 3.0
2   Laser Radial 201628   1101 DNC 3.0
2   Laser Radial 192602R Suzanne Flannigan 1101 DNC 3.0

25/8 - Lasers Fleet

Start: Start 5, Finishes: Place, Time: 19:15:00
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
1   Laser 200435 Chris Boyd 1078 1 1.0
2   Laser 201829 Gareth Flannigan 1078 2 2.0
3   Laser 198559 Shaun Doran 1078 3 3.0
4   Laser 203770   1078 4 4.0
5   Laser 201567 Keith Storey 1078 5 5.0
6   Laser 204044 Des Magee 1078 6 6.0
7   Laser 180931 Colm McLarnon 1078 7 7.0
8   Laser 208855 Bill O'Hara 1078 8 8.0
9   Laser 180924 Mark Mackey 1078 9 9.0
10   Laser 8 Micky Forbes 1078 10 10.0
11   Laser 174434 David Wilson 1078 11 11.0
12   Laser 201583 Brian Bibby 1078 12 12.0
13   LASER 202442 Mike Kimber   14 13.0
14   Laser 201000 David Smyth 1078 15 14.0
15   Laser 186714 Bill O'Hara 1078 16 15.0
16   Laser 146176 Andrew Dadley 1078 17 16.0
17   Laser 179769 Neil Cameron 1078 18 17.0
18   Laser 7581   1078 19 18.0
19   Laser 193573 Robin Moran 1078 DNC 20.0
19   Laser 185032 Charlie Taylor 1078 DNC 20.0
19   Laser 196541 John Kennedy 1078 DNC 20.0
19   Laser 206752 James Espey 1078 DNC 20.0
19   LASER 200437 Trevor Patterson   DNC 20.0
19   Laser 192328 Robert Kirk 1078 DNC 20.0
19   Laser 192703 Garth Maxwell 1078 DNC 20.0
19   Laser 195258 Ed Winton 1078 DNC 20.0
19   LASER 201001 Garth Maxwell   DNC 20.0

25/8 - Small Dinghy Fleet

Start: Start 9, Finishes: Place, Time: 19:06:00
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
    RS Feva 82 Jess Mackey & Charlie Winton      

25/8 - Topper 4.2 Fleet

Start: Start 8, Finishes: Place, Time: 19:06:00
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
1   Topper 4.2 6927 Oliver Haig   1 1.0
2   Topper 4.2 47284 Hannah Dadley - Young   2 2.0

25/8 - Toppers Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 19:06:00
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
1   Topper 44947 Jess Winton 1290 1 1.0
2   Topper 47722 Lauren McDowell 1290 2 2.0
3   Topper 47719 Joseph Karauzum 1290 DNC 4.0
3   Topper 47088 Ruth Moore 1290 DNC 4.0
3   Topper 45308 Jamie Mackey 1290 DNC 4.0
3   Topper 47163 Katie Shivers 1290 DNC 4.0
3   Topper 45638 Jack Swan 1290 DNC 4.0
3   Topper 45193 Ben Martin 1290 DNC 4.0
3   Topper 45526   1290 DNC 4.0

25/8 - toppers Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 19:06:00
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
1   Topper 44947 Jess Winton 1290 1 1.0
2   Topper 47722 Lauren McDowell 1290 2 2.0
3   Topper 47719 Joseph Karauzum 1290 DNC 4.0
3   Topper 47088 Ruth Moore 1290 DNC 4.0
3   Topper 45308 Jamie Mackey 1290 DNC 4.0
3   Topper 47163 Katie Shivers 1290 DNC 4.0
3   Topper 45638 Jack Swan 1290 DNC 4.0
3   Topper 45193 Ben Martin 1290 DNC 4.0
3   Topper 45526   1290 DNC 4.0

25/8 - NHC Keelboat Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 19:21:00
Rank Boat Class SailNo HelmName NHC1 Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Starshine Challenger Sigma 33 4295 B Allen 0.900 19:21:00 19:45:13 0:24:13 0:21:48 1.0
2 Cariad Sigma 33 4313 G Bell 0.926 19:21:00 19:45:21 0:24:21 0:22:33 2.0
3 Impulse Sigma 33 4586 M & C Johnston 0.900     DNC   4.0

25/8 - NIRKRA Keelboat Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 19:18:00
Rank Boat Class SailNo HelmName NHC1 Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Starflash NIRKRA 7149 A. Morrison & J Simms .877 19:18:00 19:43:18 0:25:18 0:22:11 1.0
2 Solidarity NIRKRA 7274 John Hutchinson & Mr Eves .872 19:18:00 19:43:46 0:25:46 0:22:28 2.0
3 Chatterbox   150 D. Quinn 0.839 19:18:00 19:45:46 0:27:46 0:23:18 3.0
4 Calonamas NIRKRA 8819 Jim Brown .831     DNC   5.0

25/8 - Waverley Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 19:06:00
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
1     W11     1 1.0
2     W9     DNC 3.0

http://www.ballyholme.com/
admin@ballyholme.com

http://www.ballyholme.com/
admin@ballyholme.com

Sailwave Scoring Software 2.16.7
http://www.sailwave.com/