event burgee venue burgee

LISGLASS BUILDERS BYC ICEBREAKER SERIES 2015-6 Part2

Ballyholme Yacht Club

Laser Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 37, Scoring system: Appendix A
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName Rating R1
31st Jan
R4
21st Feb
R5
28th Feb
R6
6th March
R7
13th March
R8
20th March
R10
3rd April
Total Nett
  1st Laser 200435 Gold Chris Boyd     1.0 2.0 1.0 (4.0) 2.0 2.0 2.0 14.0 10.0
  2nd Laser 202055 Gold Richard Ramsay     (15.0) 8.0 3.0 3.0 6.0 3.0 6.0 44.0 29.0
  3rd Laser 207741 Gold Kieth Storey     6.0 3.0 6.0 5.0 8.0 (25.0 DNC) 3.0 56.0 31.0
  4th Laser 198559 Gold Shaun Doran     (25.0 DNC) 25.0 DNC 5.0 2.0 7.0 4.0 5.0 73.0 48.0
  5th Laser 208855 Gold Bill O'Hara     3.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 1.0 1.0 1.0 21.0 DNC 77.0 52.0
  6th Laser 204044 Gold Des Magee     5.0 12.0 8.0 8.0 (16.0) 10.0 9.0 68.0 52.0
  7th Laser 174434 Gold Davy Wilson     10.0 10.0 (14.0) 11.0 12.0 11.0 8.0 76.0 62.0
  8th Laser 201583 Gold Brian Bibby     7.0 (24.0 DNF) 10.0 12.0 11.0 5.0 21.0 DNC 90.0 66.0
  9th Laser 180924 Gold Mark Mackey     (25.0 DNC) 7.0 17.0 9.0 9.0 25.0 DNC 7.0 99.0 74.0
  10th Laser 193573 Silver Robin Moran     (25.0 DNC) 11.0 25.0 DNC 13.0 14.0 6.0 10.0 104.0 79.0
  11th Laser 201001 Gold Garth Maxwell     (25.0 DNC) 1.0 25.0 DNC 6.0 3.0 25.0 DNC 21.0 DNC 106.0 81.0
  12th Laser 8 Gold Mickey Forbes     (25.0 DNC) 6.0 19.0 10.0 10.0 15.0 21.0 DNC 106.0 81.0
  13th Laser 186714 Silver Fraser Andrews     8.0 (25.0 DNC) 12.0 14.0 25.0 DNC 12.0 12.0 108.0 83.0
  14th Laser 192328 Silver Robert Kirk     11.0 17.0 16.0 16.0 (24.0 DSQ) 14.0 13.0 111.0 87.0
  15th Laser 202442 Silver Mike Kimber     4.0 5.0 25.0 DNC (27.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 4.0 115.0 88.0
  16th Laser 180817 Gold Andrew Kennedy     9.0 16.0 9.0 (27.0 DNC) 25.0 DNC 8.0 21.0 DNC 115.0 88.0
  17th Laser 201000 Silver David Smyth     25.0 DNC 15.0 7.0 (27.0 DNC) 13.0 25.0 DNC 11.0 123.0 96.0
  18th Laser 185156 Silver Alex Ward     16.0 13.0 20.0 (27.0 DNC) 20.0 13.0 15.0 124.0 97.0
  19th Laser 185032 Silver Charlie Taylor     18.0 4.0 (25.0 DNC) 7.0 25.0 DNC 25.0 DNC 21.0 DNC 125.0 100.0
  20th Laser 192703 Silver Russel Finlay     13.0 (24.0 DNF) 18.0 17.0 17.0 21.0 14.0 124.0 100.0
  21st Laser 197910 Silver Charlie West-Hurst     19.0 9.0 (21.0) 15.0 19.0 19.0 21.0 DNC 123.0 102.0
  22nd Laser 19769 Bronze Suzanne Flannigan     25.0 DNC 25.0 DNC 2.0 (26.0 BFD) 5.0 25.0 DNC 21.0 DNC 129.0 103.0
  23rd Laser 164543 Silver Paddy Brow     12.0 25.0 DNC 11.0 (27.0 DNC) 25.0 DNC 9.0 21.0 DNC 130.0 103.0
  24th Laser 174063 Silver Warren Smyth     17.0 (24.0 DNF) 15.0 20.0 18.0 16.0 21.0 DNC 131.0 107.0
  25th Laser 6 Bronze Colin Mathews     20.0 14.0 13.0 (26.0 DSQ) 25.0 DNC 25.0 DNC 21.0 DNC 144.0 118.0
  26th Laser 185104 Bronze John Simms     2.0 25.0 DNC 25.0 DNC (26.0 DSQ) 25.0 DNC 25.0 DNC 21.0 DNC 149.0 123.0
  27th Laser 137135 Silver Howard Massie     24.0 RET 25.0 DNC 4.0 (27.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 21.0 DNC 151.0 124.0
  28th Laser 186301 Bronze Chris Mackey     21.0 (24.0 DNF) 23.0 21.0 24.0 DSQ 18.0 17.0 148.0 124.0
  29th Laser 145942 Bronze Peter Kennedy     25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC (27.0 DNC) 4.0 25.0 DNC 21.0 DNC 152.0 125.0
  30th Laser 206752 Silver Bapsy     25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC (27.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 1.0 153.0 126.0
  31st Laser 206939 Bronze Nicky Finnegan     25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC (27.0 DNC) 15.0 17.0 20.0 DNF 154.0 127.0
  32nd Laser 204159 Bronze Colin Leonard     25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC (27.0 DNC) 25.0 DNC 7.0 21.0 DNC 155.0 128.0
  33rd Laser 179769 Bronze Neil Cameron     (25.0 DNC) 25.0 DNC 22.0 18.0 25.0 DNC 24.0 DNF 16.0 155.0 130.0
  34th Laser 180934 Bronze Ed Winton     (25.0 DNC) 24.0 DNF 25.0 DNC 22.0 21.0 20.0 18.0 155.0 130.0
  35th Laser 200437 Bronze Trevor Patterson     14.0 25.0 DNC 25.0 DNC (27.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 21.0 DNC 162.0 135.0
  36th Laser 185989 Bronze Adam Walmsley     22.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 19.0 25.0 DNC 24.0 DNF 21.0 DNC 161.0 136.0
  37th Laser 200319 Bronze Cavan Fyans     25.0 DNC 24.0 DNF 25.0 DNC (27.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 21.0 DNC 172.0 145.0

Laser Radial Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName Rating R1
31st Jan
R4
21st Feb
R5
28th Feb
R6
6th March
R7
13th March
R8
20th March
R10
3rd April
Total Nett
  1st Laser Radial 175813   James Moore     1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) 9.0 6.0
  2nd Laser Radial 135409   Rory Wilson     5.0 DNC 3.0 DNF 2.0 2.0 3.0 DNC 2.0 (6.0 DNF) 23.0 17.0
  3rd Laser Radial 171715   Noah McWatters     (5.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 3.0 DNC 4.0 DNC 1.0 25.0 20.0
  4th Laser Radial 192602   Suzanne Flannigan     (5.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 3.0 DNC 4.0 DNC 2.0 26.0 21.0
  5th Laser Radial 142680   Jergenij Kamnev     2.0 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 3.0 DNC 4.0 DNC (7.0 DNC) 28.0 21.0
  6th Laser Radial 185150   Henry Greer     3.0 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 3.0 DNC 4.0 DNC (7.0 DNC) 29.0 22.0
  7th Laser Radial 179041   Patrick Cameron     (5.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 3.0 DNC 4.0 DNC 4.0 28.0 23.0

Large Dinghy Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName PY R1
31st Jan
R4
21st Feb
R5
28th Feb
R6
6th March
R7
13th March
R8
20th March
R10
3rd April
Total Nett
  1st RS200 1534   Rob Milligan   1047 5.0 (6.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 3.0 3.0 21.0 15.0
  2nd RS400 1210   Robin Flannigan   944 2.0 (5.0 DNF) 4.0 DNC 2.0 1.0 5.0 DNC 2.0 21.0 16.0
  3rd RS400 1259   Gareth Flannigan David Fletcher 944 1.0 2.0 4.0 DNC 5.0 DNC (7.0 DNC) 5.0 DNC 1.0 25.0 18.0
  4th RS200 1411   Sandra Halliwell Susanah Best 1047 4.0 5.0 DNF 2.0 3.0 4.0 2.0 (6.0 DNC) 26.0 20.0
  5th RS400 1321   Robert Espey Michael Gunning 944 (7.0 DNC) 1.0 4.0 DNC 5.0 DNC 7.0 DNC 1.0 6.0 DNC 31.0 24.0
  6th Finn IRL11   Colin Leonard   1042 3.0 (6.0 DNC) 4.0 DNC 5.0 DNC 3.0 5.0 DNC 6.0 DNC 32.0 26.0
  7th Aero 5 1317   Sandra Halliwell   1105 (7.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 DNC 5.0 DNC 7.0 DNC 5.0 DNC 4.0 38.0 31.0
  8th Laser 2000 21372   Roger Armson Robert 1100 (7.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 DNC 5.0 DNC 5.0 5.0 DNC 6.0 DNC 38.0 31.0
  9th RS 200 1131   Louise Cameron Liane Cameron 1047 (7.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 DNC 5.0 DNC 7.0 DNC 5.0 DNC 6.0 DNC 40.0 33.0

Small Dinghy Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName PY R1
31st Jan
R5
28th Feb
R6
6th March
R7
13th March
R8
20th March
R10
3rd April
Total Nett
  1st Feve 5482   Jessica Mackey Charlie Winton 1222 1.0 (3.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 2.0 10.0 7.0
  2nd RS Feva XL 5240   Catherine Pooler Anna Wilson 1233 (3.0 DNC) 1.0 1.0 3.0 DNC 3.0 DNC 1.0 12.0 9.0
  3rd Feva 81   Ellie Mackey Jamie Mackey 1222 3.0 DNC 3.0 DNC (4.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNC 4.0 DNC 20.0 16.0

Topper Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName Rating R1
31st Jan
R4
21st Feb
R5
28th Feb
R6
6th March
R7
13th March
R8
20th March
R10
3rd April
Total Nett
  1st Topper 47821   Oliver Haig     1.0 1.0 1.0 1.0 3.0 (7.0) 3.0 17.0 10.0
  2nd Topper 47088   Ruth Moore     2.0 2.0 3.0 3.0 7.0 (9.0) 1.0 27.0 18.0
  3rd Topper 47284   Jaques Picton     4.0 DNF 5.0 DNC 4.0 4.0 6.0 (12.0) 4.0 39.0 27.0
  4th Topper 45193   Adam Lockhart     5.0 DNC 5.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 (14.0 DNC) 2.0 42.0 28.0
  5th   47729   Joseph Karauzum     5.0 DNC 5.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 4.0 (8.0 DNC) 37.0 29.0
  6th   47791   Dan McCaughey     5.0 DNC 5.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 4.0 2.0 (8.0 DNC) 38.0 30.0
  7th Topper 45526   Joshua Reddy     5.0 DNC 3.0 2.0 6.0 DSQ 9.0 (10.0) 6.0 41.0 31.0
  8th Topper 47566   Ellen McCarlie     5.0 DNC 5.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC (12.0 DNC) 1.0 8.0 DNC 45.0 33.0
  9th Topper 21079   Katie Shivers     5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 2.0 8.0 (11.0) 8.0 DNC 44.0 33.0
  10th Topper 47555   Jess Winton     5.0 DNC 5.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 5.0 5.0 (8.0 DNC) 42.0 34.0
  11th Topper 47097   Jenna McCarlie     5.0 DNC 5.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC (12.0 DNC) 3.0 8.0 DNC 47.0 35.0
  12th Topper 47722         5.0 DNC 5.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC (12.0 DNC) 6.0 5.0 47.0 35.0
  13th Topper 46137   Erin McIlwaine     5.0 DNC 5.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC (12.0 DNC) 8.0 8.0 DNC 52.0 40.0
  14th Topper 47611   Conn Finnegan     5.0 DNC 5.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 11.0 DNF (14.0 DNC) 8.0 DNC 57.0 43.0

Multihull Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: SCHRS, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName SCHRS R1
31st Jan
R4
21st Feb
R5
28th Feb
R6
6th March
R7
13th March
R8
20th March
R10
3rd April
Total Nett
  1st F18 2014   Adrian Allen Barry Swanston .988 1.0 (4.0 DNC) 1.0 4.0 DNF 1.0 1.0 1.0 13.0 9.0
  2nd F18 7   Richard Swanston Jenni Brittain .988 2.0 1.0 2.0 1.0 3.0 2.0 (4.0 DNF) 15.0 11.0
  3rd AHPC Viper 339   P McDowell   1.035 (5.0 DNC) 4.0 DNC 3.0 2.0 2.0 4.0 DNC 5.0 DNC 25.0 20.0
  4th Dart 18 7089   Stephen Magee   1.267 3.0 3.0 DNF (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 4.0 DNC 5.0 DNC 30.0 25.0
  5th Hurricane 360   Dave Anderson   1.008 (5.0 DNC) 4.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNF 32.0 27.0

R10 - Laser Fleet - 3rd April

Start: Start 7, Finishes: Place, Time: 14.39
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName Rating Place Points
  1 Laser 206752 Silver Bapsy     1 1.0
  2 Laser 200435 Gold Chris Boyd     2 2.0
  3 Laser 207741 Gold Kieth Storey     3 3.0
  4 Laser 202442 Silver Mike Kimber     4 4.0
  5 Laser 198559 Gold Shaun Doran     5 5.0
  6 Laser 202055 Gold Richard Ramsay     6 6.0
  7 Laser 180924 Gold Mark Mackey     7 7.0
  8 Laser 174434 Gold Davy Wilson     8 8.0
  9 Laser 204044 Gold Des Magee     9 9.0
  10 Laser 193573 Silver Robin Moran     10 10.0
  11 Laser 201000 Silver David Smyth     11 11.0
  12 Laser 186714 Silver Fraser Andrews     12 12.0
  13 Laser 192328 Silver Robert Kirk     13 13.0
  14 Laser 192703 Silver Russel Finlay     14 14.0
  15 Laser 185156 Silver Alex Ward     15 15.0
  16 Laser 179769 Bronze Neil Cameron     16 16.0
  17 Laser 186301 Bronze Chris Mackey     17 17.0
  18 Laser 180934 Bronze Ed Winton     18 18.0
  19 Laser 206939 Bronze Nicky Finnegan     DNF 20.0
  20 Laser 208855 Gold Bill O'Hara     DNC 21.0
  20 Laser 201583 Gold Brian Bibby     DNC 21.0
  20 Laser 201001 Gold Garth Maxwell     DNC 21.0
  20 Laser 8 Gold Mickey Forbes     DNC 21.0
  20 Laser 180817 Gold Andrew Kennedy     DNC 21.0
  20 Laser 185032 Silver Charlie Taylor     DNC 21.0
  20 Laser 197910 Silver Charlie West-Hurst     DNC 21.0
  20 Laser 19769 Bronze Suzanne Flannigan     DNC 21.0
  20 Laser 164543 Silver Paddy Brow     DNC 21.0
  20 Laser 174063 Silver Warren Smyth     DNC 21.0
  20 Laser 6 Bronze Colin Mathews     DNC 21.0
  20 Laser 185104 Bronze John Simms     DNC 21.0
  20 Laser 137135 Silver Howard Massie     DNC 21.0
  20 Laser 145942 Bronze Peter Kennedy     DNC 21.0
  20 Laser 204159 Bronze Colin Leonard     DNC 21.0
  20 Laser 200437 Bronze Trevor Patterson     DNC 21.0
  20 Laser 185989 Bronze Adam Walmsley     DNC 21.0
  20 Laser 200319 Bronze Cavan Fyans     DNC 21.0

R10 - Laser Radial Fleet - 3rd April

Start: Start 8, Finishes: Place, Time: 14.39
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName Rating Place Points
  1 Laser Radial 171715   Noah McWatters     1 1.0
  2 Laser Radial 192602   Suzanne Flannigan     2 2.0
  3 Laser Radial 175813   James Moore     3 3.0
  4 Laser Radial 179041   Patrick Cameron     4 4.0
  5 Laser Radial 135409   Rory Wilson     DNF 6.0
  6 Laser Radial 142680   Jergenij Kamnev     DNC 7.0
  6 Laser Radial 185150   Henry Greer     DNC 7.0

R10 - Large Dinghy Fleet - 3rd April

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14.33
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
  1 RS400 1259   Gareth Flannigan David Fletcher 944 14.33 15.18.25 0.45.25 0.48.07 1.0
  2 RS400 1210   Robin Flannigan   944 14.33 15.20.50 0.47.50 0.50.40 2.0
  3 RS200 1534   Rob Milligan   1047 14.33 15.28.46 0.55.46 0.53.16 3.0
  4 Aero 5 1317   Sandra Halliwell   1105 14.33 15.38.05 1.05.05 0.58.54 4.0
  5 RS200 1411   Sandra Halliwell Susanah Best 1047     DNC   6.0
  5 RS400 1321   Robert Espey Michael Gunning 944     DNC   6.0
  5 Finn IRL11   Colin Leonard   1042     DNC   6.0
  5 Laser 2000 21372   Roger Armson Robert 1100     DNC   6.0
  5 RS 200 1131   Louise Cameron Liane Cameron 1047     DNC   6.0

R10 - Small Dinghy Fleet - 3rd April

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14.30
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
  1 RS Feva XL 5240   Catherine Pooler Anna Wilson 1233 14.30 15.35.54 1.05.54 0.53.27 1.0
  2 Feve 5482   Jessica Mackey Charlie Winton 1222 14.30 15.44.02 1.14.02 1.00.35 2.0
  3 Feva 81   Ellie Mackey Jamie Mackey 1222     DNC   4.0

R10 - Topper Fleet - 3rd April

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14.30
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName Rating Place Points
  1 Topper 47088   Ruth Moore     1 1.0
  2 Topper 45193   Adam Lockhart     2 2.0
  3 Topper 47821   Oliver Haig     3 3.0
  4 Topper 47284   Jaques Picton     4 4.0
  5 Topper 47722         5 5.0
  6 Topper 45526   Joshua Reddy     6 6.0
  7   47729   Joseph Karauzum     DNC 8.0
  7   47791   Dan McCaughey     DNC 8.0
  7 Topper 47566   Ellen McCarlie     DNC 8.0
  7 Topper 21079   Katie Shivers     DNC 8.0
  7 Topper 47555   Jess Winton     DNC 8.0
  7 Topper 47097   Jenna McCarlie     DNC 8.0
  7 Topper 46137   Erin McIlwaine     DNC 8.0
  7 Topper 47611   Conn Finnegan     DNC 8.0

R10 - Multihull Fleet - 3rd April

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 14.36
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
  1 F18 2014   Adrian Allen Barry Swanston .988 14.36 15.19.38 0.43.38 0.44.10 1.0
  2 F18 7   Richard Swanston Jenni Brittain .988     DNF   4.0
  2 Hurricane 360   Dave Anderson   1.008     DNF   4.0
  4 AHPC Viper 339   P McDowell   1.035     DNC   5.0
  4 Dart 18 7089   Stephen Magee   1.267     DNC   5.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
http://www.sailwave.com/