event burgee venue burgee

ICEBREAKER WINTER SERIES 2017-18 Part 1 Sponsored by DANSKE BANK

BALLYHOLME YACHT CLUB

Laser Fleet

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, Entries: 33, Scoring system: Appendix A
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName Rating R2
8th Oct
R3
15th Oct
R4
22nd Oct
R5
29th Oct
R6
5th Nov
R8
19th Nov
R9
26th Nov
R10
3rd Dec
R11
10th Dec
R12
17th Dec
Total Nett
  1st Laser 185032 Gold Charlie Taylor     2.0 1.0 1.0 (5.0) 2.0 (17.0 DNC) 5.0 1.0 2.0 2.0 38.0 16.0
  2nd Laser 198559 Gold Shaun Doran     (3.0) 2.0 2.0 2.0 3.0 1.0 1.0 3.0 3.0 (12.0 DNF) 32.0 17.0
  3rd Laser 207741 Gold Kieth Storey     (4.0) 4.0 3.0 1.0 4.0 2.0 4.0 2.0 4.0 (13.0 DNC) 41.0 24.0
  4th Laser 204044 Gold Des Magee     (17.0 DNC) 8.0 8.0 7.0 (13.0) 3.0 6.0 6.0 6.0 5.0 79.0 49.0
  5th Laser 174434 Gold Davy Wilson     6.0 (11.0) 6.0 (19.0 DNC) 7.0 10.0 2.0 7.0 8.0 4.0 80.0 50.0
  6th Laser 151267 Gold Russel Finlay     (13.0) 3.0 (16.0 DNF) 9.0 10.0 6.0 13.0 8.0 5.0 3.0 86.0 57.0
  7th Laser 195373 Gold Robin Moran     8.0 10.0 (17.0 DNC) 3.0 (21.0 DNC) 4.0 9.0 9.0 14.0 DNC 13.0 DNC 108.0 70.0
  8th Laser 201000 Gold David Smyth     9.0 (20.0 DNC) 10.0 4.0 9.0 9.0 (20.0 DNC) 10.0 14.0 DNC 12.0 DNF 117.0 77.0
  9th Laser 202442 Bronze Mike Kimber     17.0 DNC (20.0 DNC) 17.0 DNC 8.0 (21.0 DNC) 17.0 DNC 3.0 4.0 1.0 13.0 DNC 121.0 80.0
  10th Laser 8 Silver Micky Forbes     (17.0 DNC) 5.0 17.0 DNC 11.0 (21.0 DNC) 5.0 8.0 11.0 13.0 DSQ 12.0 DNF 120.0 82.0
  11th Laser 175813 Gold James Moore     17.0 DNC 7.0 17.0 DNC 6.0 5.0 7.0 (20.0 DNC) (21.0 DNC) 14.0 DNC 13.0 DNC 127.0 86.0
  12th Laser 197910 Silver Charlie West-Hurst     17.0 DNC (20.0 DNC) 7.0 13.0 6.0 11.0 7.0 (20.0 DNF) 13.0 DNF 13.0 DNC 127.0 87.0
  13th Laser 158038 Silver Conrad Simpson     7.0 6.0 4.0 19.0 DNC 8.0 17.0 DNC (20.0 DNC) (21.0 DNC) 14.0 DNC 13.0 DNC 129.0 88.0
  14th Laser 192328 Silver Robert Kirk     11.0 12.0 11.0 12.0 11.0 (17.0 DNC) 12.0 (21.0 DNC) 14.0 DNC 12.0 DNF 133.0 95.0
  15th Laser 180817 Silver Andrew Kennedy     10.0 (20.0 DNC) (17.0 DNC) 10.0 12.0 17.0 DNC 10.0 12.0 14.0 DNC 13.0 DNC 135.0 98.0
  16th Laser 180934 Silver Ed Winton     12.0 15.0 (16.0 DNF) 15.0 15.0 12.0 14.0 (17.0) 9.0 13.0 DNC 138.0 105.0
  17th Laser 206939 Silver Nicky Finnegan     1.0 14.0 9.0 19.0 DNC (21.0 DNC) 17.0 DNC 20.0 DNC (21.0 DNC) 14.0 DNC 13.0 DNC 149.0 107.0
  18th Laser 202055 Gold Richard Ramsay     5.0 (20.0 DNC) 17.0 DNC 19.0 DNC (21.0 DNC) 17.0 DNC 20.0 DNC 5.0 14.0 DNC 13.0 DNC 151.0 110.0
  19th Laser 185156 Bronze Alex Ward     (17.0 DNC) (20.0 DNC) 17.0 DNC 14.0 14.0 17.0 DNC 11.0 13.0 14.0 DNC 12.0 DNF 149.0 112.0
  20th Laser 204159 Silver Colin Leonard     17.0 DNC (20.0 DNC) 17.0 DNC 19.0 DNC 1.0 17.0 DNC 20.0 DNC (21.0 DNC) 14.0 DNC 13.0 DNC 159.0 118.0
  21st Laser 196541 Silver John Kennedy     17.0 DNC 13.0 5.0 19.0 DNC (21.0 DNC) 17.0 DNC 20.0 DNC (21.0 DNC) 14.0 DNC 13.0 DNC 160.0 118.0
  22nd Laser 180924 Bronze Mark Mackey     17.0 DNC (19.0 DSQ) 17.0 DNC 18.0 DSQ (21.0 DNC) 17.0 DNC 19.0 DSQ 14.0 7.0 12.0 DNF 161.0 121.0
  23rd Laser 10578 Bronze John Simms     17.0 DNC (20.0 DNC) 16.0 DSQ 19.0 DNC 20.0 DSQ 17.0 DNC 19.0 DSQ (21.0 DNC) 14.0 DNC 1.0 164.0 123.0
  24th Laser 164543 Bronze Paddy Brow     16.0 DNF 9.0 17.0 DNC 19.0 DNC (21.0 DNC) 17.0 DNC 20.0 DNC (21.0 DNC) 14.0 DNC 13.0 DNC 167.0 125.0
  25th Laser 186301 Bronze Chris Mackey     17.0 DNC 19.0 DSQ 17.0 DNC 18.0 DSQ (20.0 DSQ) 14.0 (20.0 DNC) 15.0 14.0 DNC 13.0 DNC 167.0 127.0
  26th Laser 145942 Bronze Brian Spence     17.0 DNC (20.0 DNC) 17.0 DNC 19.0 DNC 20.0 DSQ 8.0 20.0 DNC (21.0 DNC) 14.0 DNC 13.0 DNC 169.0 128.0
  27th Laser 135409 Bronze Rory Wilson     17.0 DNC (20.0 DNC) 17.0 DNC 19.0 DNC (21.0 DNC) 13.0 20.0 DNC 16.0 14.0 DNC 13.0 DNC 170.0 129.0
  28th Laser 185989 Bronze James Walmsley     17.0 DNC 20.0 DNC 16.0 DNF 19.0 DNC (21.0 DNC) 15.0 20.0 DNC (21.0 DNC) 14.0 DNC 13.0 DNC 176.0 134.0
  29th Laser 201001 Bronze Garth Maxwell     17.0 DNC 19.0 DSQ 17.0 DNC 19.0 DNC (20.0 DSQ) 17.0 DNC (20.0 DNC) 20.0 DNF 13.0 DNF 13.0 DNC 175.0 135.0
  30th Laser 193539 Bronze Colm McLarnon     16.0 DNF 20.0 DNC 17.0 DNC 19.0 DNC (21.0 DNC) 17.0 DNC 20.0 DNC (21.0 DNC) 14.0 DNC 13.0 DNC 178.0 136.0
  31st Laser 192697 Bronze Peter Ramsay     17.0 DNC 20.0 DNC 17.0 DNC 19.0 DNC (21.0 DNC) 17.0 DNC 19.0 DNF (21.0 DNC) 14.0 DNC 13.0 DNC 178.0 136.0
  31st Laser 185050 Bronze Brian Lennox     17.0 DNC 20.0 DNC 17.0 DNC 19.0 DNC (21.0 DNC) 17.0 DNC 19.0 DNF (21.0 DNC) 14.0 DNC 13.0 DNC 178.0 136.0
  33rd Laser 19769 Silver Suzanne Flannigan     17.0 DNC 20.0 DNC 17.0 DNC 19.0 DNC (21.0 DNC) 17.0 DNC 20.0 DNC (21.0 DNC) 14.0 DNC 13.0 DNC 179.0 137.0

Laser Radial Fleet

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName Rating R2
8th Oct
R3
15th Oct
R4
22nd Oct
R5
29th Oct
R6
5th Nov
R8
19th Nov
R9
26th Nov
R10
3rd Dec
R11
10th Dec
R12
17th Dec
Total Nett
  1st Laser Radial 200435   Chris Boyd     (5.0 DNC) 1.0 (2.0) 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 16.0 9.0
  2nd Laser Radial 179041   Joni Rock     1.0 2.0 4.0 (7.0 BFD) 4.0 3.0 (6.0 DNC) 2.0 5.0 DNC 2.0 36.0 23.0
  3rd Laser 202055   Richard Ramsay     (5.0 DNC) 3.0 3.0 4.0 3.0 2.0 2.0 4.0 DNC 2.0 (8.0 DNF) 36.0 23.0
  4th Laser Radial 189213   Dan McGaughey     5.0 DNC 6.0 DNC 1.0 2.0 1.0 (7.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 DNC 5.0 DNC (8.0 DNF) 45.0 30.0
  5th Laser Radial 201583   Jess Winton     2.0 6.0 DNC (7.0 DNC) 3.0 5.0 4.0 4.0 4.0 DNC 5.0 DNC (8.0 DNF) 48.0 33.0
  6th Laser Radial 173109   Jacques Picton     4.0 DSQ 6.0 DNC 6.0 DSQ (7.0 DSQ) 7.0 DSQ 5.0 3.0 4.0 DNC 3.0 (8.0 DNF) 53.0 38.0
  7th Laser Radial 192602   Suzanne Flannigan     5.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC (8.0 DNC) (8.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC 5.0 DNC 3.0 59.0 43.0
  8th Laser Radial 193539   Colm McLarnon     5.0 DNC 5.0 DSQ 7.0 DNC (8.0 DNC) 8.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC 5.0 DNC (9.0 DNC) 64.0 47.0

Large Dinghy Fleet

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName PY R2
8th Oct
R3
15th Oct
R4
22nd Oct
R5
29th Oct
R6
5th Nov
R8
19th Nov
R9
26th Nov
R10
3rd Dec
R11
10th Dec
R12
17th Dec
Total Nett
  1st RS400 1259   Gareth Flannigan David Fletcher 942 (5.0 DNC) (6.0 DNC) 4.0 DNC 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 4.0 DNC 25.0 14.0
  2nd RS200 1534   Rob Milligan   1043 1.0 3.0 2.0 3.0 2.0 (7.0 DNC) 3.0 3.0 2.0 (4.0 DNC) 30.0 19.0
  3rd Aero 7 1320   B Bibby   1071 3.0 1.0 1.0 2.0 (6.0 DNC) 3.0 4.0 (7.0 DNF) 5.0 DNC 3.0 DNF 35.0 22.0
  4th Laser 2000 21372   R Armson Robert 1107 (5.0 DNC) 2.0 4.0 DNC 5.0 3.0 4.0 (7.0 DNC) 4.0 3.0 4.0 DNC 41.0 29.0
  5th RS400 748   Robin Flannigan Diane Burgess 942 5.0 DNC (6.0 DNC) 4.0 DNC (7.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 2.0 2.0 5.0 DNC 4.0 DNC 43.0 30.0
  6th RS200 778   Charlie Winton Jess Mackey 1043 2.0 4.0 4.0 DNC 4.0 (5.0 DNF) (5.0) 5.0 5.0 5.0 DNC 4.0 DNC 43.0 33.0
  7th RS200 1566   Jocelyn Hill Katie 1043 5.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC (7.0 DNC) 6.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC (8.0 DNC) 5.0 DNC 3.0 DNF 58.0 43.0

Small Dinghy Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName PY R2
8th Oct
R3
15th Oct
R4
22nd Oct
R5
29th Oct
R6
5th Nov
R8
19th Nov
R9
26th Nov
R10
3rd Dec
R12
17th Dec
Total Nett
  1st Feva 87   Sandra Halliwell Susannah Best 1235 (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 9.0 7.0

Multihull Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: SCHRS, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName SCHRS R2
8th Oct
R3
15th Oct
R5
29th Oct
R6
5th Nov
R8
19th Nov
R9
26th Nov
R10
3rd Dec
Total Nett
  1st AHPC Viper 339   Pete McDowell Dee McDowell 1.037 1.0 (3.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 10.0 7.0
  2nd F18 500   Richard Swanston Matt 1.000 2.0 2.0 DNF 2.0 1.0 2.0 (3.0 DNF) 2.0 14.0 11.0
  3rd Hurricane 360   Stephen Magee   1.018 3.0 3.0 DNC 3.0 3.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 3.0 23.0 19.0

Topper Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName Rating R2
8th Oct
R3
15th Oct
R4
22nd Oct
R5
29th Oct
R6
5th Nov
R8
19th Nov
R9
26th Nov
R12
17th Dec
Total Nett
  1st Topper 44947   Tommy Wilson     (3.0 DNF) 1.0 (3.0 DNC) 3.0 DNC 1.0 2.0 3.0 DNC 3.0 DNF 19.0 13.0
  2nd Laser 4.7 198421   Charlotte Hosick     (4.0 DNC) (4.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNC 4.0 DNC 1.0 1.0 4.0 DNC 24.0 16.0
  3rd Laser 4.7 141759   Joseph Karauzum     (4.0 DNC) (4.0 DNC) 1.0 1.0 4.0 DNC 4.0 DNC 3.0 DNC 4.0 DNC 25.0 17.0
  4th Topper 48016   Jack Swan     (4.0 DNC) 3.0 DSQ 3.0 DNC 3.0 DNC (4.0 DNC) 4.0 DNC 3.0 DNC 1.0 25.0 17.0
  5th Laser 4.7 160367         1.0 (4.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNC (4.0 DNC) 4.0 DNC 3.0 DNC 4.0 DNC 26.0 18.0
  6th Laser 4.7 183549   Freya Sharp     (4.0 DNC) (4.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNC 2.0 4.0 DNC 3.0 DNC 4.0 DNC 27.0 19.0

Topper 4.2 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName Rating R2
8th Oct
R3
15th Oct
Total Nett
  1st Topper 4.2 46609   Daniel Palmer     2.0 DNF 1.0 3.0 3.0

R12 - Laser Fleet - 17th Dec

Start: Start 7, Finishes: Place, Time: 14.39
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName Rating Place Points
  1 Laser 10578 Bronze John Simms     1 1.0
  2 Laser 185032 Gold Charlie Taylor     2 2.0
  3 Laser 151267 Gold Russel Finlay     3 3.0
  4 Laser 174434 Gold Davy Wilson     4 4.0
  5 Laser 204044 Gold Des Magee     5 5.0
  6 Laser 198559 Gold Shaun Doran     DNF 12.0
  6 Laser 201000 Gold David Smyth     DNF 12.0
  6 Laser 8 Silver Micky Forbes     DNF 12.0
  6 Laser 192328 Silver Robert Kirk     DNF 12.0
  6 Laser 185156 Bronze Alex Ward     DNF 12.0
  6 Laser 180924 Bronze Mark Mackey     DNF 12.0
  12 Laser 207741 Gold Kieth Storey     DNC 13.0
  12 Laser 195373 Gold Robin Moran     DNC 13.0
  12 Laser 202442 Bronze Mike Kimber     DNC 13.0
  12 Laser 175813 Gold James Moore     DNC 13.0
  12 Laser 197910 Silver Charlie West-Hurst     DNC 13.0
  12 Laser 158038 Silver Conrad Simpson     DNC 13.0
  12 Laser 180817 Silver Andrew Kennedy     DNC 13.0
  12 Laser 180934 Silver Ed Winton     DNC 13.0
  12 Laser 206939 Silver Nicky Finnegan     DNC 13.0
  12 Laser 202055 Gold Richard Ramsay     DNC 13.0
  12 Laser 204159 Silver Colin Leonard     DNC 13.0
  12 Laser 196541 Silver John Kennedy     DNC 13.0
  12 Laser 164543 Bronze Paddy Brow     DNC 13.0
  12 Laser 186301 Bronze Chris Mackey     DNC 13.0
  12 Laser 145942 Bronze Brian Spence     DNC 13.0
  12 Laser 135409 Bronze Rory Wilson     DNC 13.0
  12 Laser 185989 Bronze James Walmsley     DNC 13.0
  12 Laser 201001 Bronze Garth Maxwell     DNC 13.0
  12 Laser 193539 Bronze Colm McLarnon     DNC 13.0
  12 Laser 192697 Bronze Peter Ramsay     DNC 13.0
  12 Laser 185050 Bronze Brian Lennox     DNC 13.0
  12 Laser 19769 Silver Suzanne Flannigan     DNC 13.0

R12 - Laser Radial Fleet - 17th Dec

Start: Start 8, Finishes: Place, Time: 14.39
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName Rating Place Points
  1 Laser Radial 200435   Chris Boyd     1 1.0
  2 Laser Radial 179041   Joni Rock     2 2.0
  3 Laser Radial 192602   Suzanne Flannigan     3 3.0
  4 Laser 202055   Richard Ramsay     DNF 8.0
  4 Laser Radial 189213   Dan McGaughey     DNF 8.0
  4 Laser Radial 201583   Jess Winton     DNF 8.0
  4 Laser Radial 173109   Jacques Picton     DNF 8.0
  8 Laser Radial 193539   Colm McLarnon     DNC 9.0

R12 - Large Dinghy Fleet - 17th Dec

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14.33
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName PY Place Points
  1 Aero 7 1320   B Bibby   1071 DNF 3.0
  1 RS200 1566   Jocelyn Hill Katie 1043 DNF 3.0
  3 RS400 1259   Gareth Flannigan David Fletcher 942 DNC 4.0
  3 RS200 1534   Rob Milligan   1043 DNC 4.0
  3 Laser 2000 21372   R Armson Robert 1107 DNC 4.0
  3 RS400 748   Robin Flannigan Diane Burgess 942 DNC 4.0
  3 RS200 778   Charlie Winton Jess Mackey 1043 DNC 4.0

R12 - Small Dinghy Fleet - 17th Dec

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14.30
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
  1 Feva 87   Sandra Halliwell Susannah Best 1235 14.30 15.03.11 0.33.11 0.26.52 1.0

R12 - Multihull Fleet - 17th Dec

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 14.36
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName SCHRS Place Points
    AHPC Viper 339   Pete McDowell Dee McDowell 1.037    
    F18 500   Richard Swanston Matt 1.000    
    Hurricane 360   Stephen Magee   1.018    

R12 - Topper Fleet - 17th Dec

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14.30
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName Rating Place Points
  1 Topper 48016   Jack Swan     1 1.0
  2 Topper 44947   Tommy Wilson     DNF 3.0
  3 Laser 4.7 198421   Charlotte Hosick     DNC 4.0
  3 Laser 4.7 141759   Joseph Karauzum     DNC 4.0
  3 Laser 4.7 160367         DNC 4.0
  3 Laser 4.7 183549   Freya Sharp     DNC 4.0

R12 - Topper 4.2 Fleet - 17th Dec

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 14.30
  Rank Boat Type Sail Number Division HelmName CrewName Rating Place Points
    Topper 4.2 46609   Daniel Palmer        



Sailwave Scoring Software 2.19.8
http://www.sailwave.com/