event burgee venue burgee

BALLYHOLME YACHT CLUB REGATTA 2017

Ballyholme Yacht Club

R1 - Race 0 Fleet at 13.15

Start: Quarter Ton Class, Finishes: Finish time, Time: 13.15
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Race 0 Qtpi   7300 BYC/RUYC J Coffey .885 13.15 15.05.26 1.50.26 1.37.44 1.0
2 Race 0 Starflash   7149 BYC/RUYC A Morrison/J Simms .887 13.15 15.07.07 1.52.07 1.39.27 2.0
3 Race 0 Solidarity   7274 BYC/RUYC J Hutchinson .856 13.15 15.31.20 2.16.20 1.56.42 3.0

R1 - Race 1 Fleet at 13.15

Start: NHC Unrestricted, Finishes: Finish time, Time: 13.20
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Race 1 Giggle   8676 RUYC P & A Davis 1.010 13.20 14.52.35 1.32.35 1.33.31 1.0
2 Race 1 Mungo Jerrie   3260 RNIYC D Eccles .909 13.20 15.07.20 1.47.20 1.37.34 2.0
3 Race 1 Starshine Challenger   4295 RUYC/BYC A B Allen .922 13.20 15.11.15 1.51.15 1.42.34 3.0

R1 - Race 3 Fleet at 13.15

Start: Dragon SB20 RS Elite, Finishes: Place, Time: 13.30
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Race 3 SB20   3043       13.30 14.44.35 1.14.35 1.14.35 1.0

R1 - Race 4 Fleet at 13.15

Start: NHC Restricted, Finishes: Finish time, Time: 13.35
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Race 4 Mingulay   2246 RUYC J & M Ritchie 1.015 13.35 14.45.20 1.10.20 1.11.23 1.0
2 Race 4 Steel Pulse   9547 BYc D & M McMullan .943 13.35 14.54.30 1.19.30 1.14.58 2.0

R1 - Race 5 Fleet at 13.15

Start: NHC Restricted, Finishes: Finish time, Time: 13.40
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Race 5 Grayling   1208 CSC M & K Huthinson .917 13.40 14.56.16 1.16.16 1.09.56 1.0
2 Race 5 Chimeara   8981 RUYC G Baird .940 13.40 15.00.55 1.20.55 1.16.04 2.0
3 Race 5 Hecla   G34 CIC/DSC K Walsh .852 13.40 15.17.51 1.37.51 1.23.22 3.0
4 Race 5 Sea Haven   3676 CIBC W Wallace .912 13.40 15.21.40 1.41.40 1.32.43 4.0

R1 - Race 6 Fleet at 13.15

Start: NHC Restricted, Finishes: Finish time, Time: 13.45
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Race 6 Wild Goose 11   386 CIBC A Armour .828 13.45 15.28.57 1.43.57 1.26.04 1.0
2 Race 6 Lyra   361 CIBC/RUYC F & s McNair .848 13.45 15.35.04 1.50.04 1.33.20 2.0

R1 - Waverley Fleet at 13.15

Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 Waverley Pixie Fairey   F5 RNIC Bates & McQillan   1 1.5
1 Waverley Waverley   W5 BYC M Stephens   1 1.5
3 Waverley Lilias   W7 BYC B Gouk   2 3.5
3 Waverley Sheevra Fairey   F4 RNIC Wilson/ Livingston/Titterington   2 3.5
5 Waverley Montrose   W13 BYC Mr & Mrs R Millar   3 5.0

R1 - Topper Fleet at 13.15

Start: Race 8, Finishes: Finish time, Time: 13.55
Start: Laser, Finishes: Place, Time: 14.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 Topper     47722 BYC/ RNIYC L McDowell   1 1.0
2 Topper     47581 BYC Hanna Dadley   2 2.0
3 Topper     47821 BYC Ollie Haig   3 3.0

R1 - Small Dinghy Fleet at 13.15

Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 Small Dinghy Feva   81 BYC K Shivers   1 1.0

R1 - Laser 4.7 Fleet at 13.15

Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 Laser 4.7     87       1 1.0

R1 - Laser Fleet at 13.15

Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 Laser     200435 BYC C Boyd   1 1.0
2 Laser     204044 BYC D Magee   2 2.0
3 Laser     201583 BYC B Bibby   3 3.0
4 Laser     130586 BYC S Doherty   4 4.0

R1 - RS 400 Fleet at 13.15

Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 RS 400     815   P McLoughlin/A McLarnon   14.05 14.55.10 0.50.10 0.50.10 1.0
2 RS 400     748 BYC S Flannigan/R Graham   14.05 15.01.59 0.56.59 0.56.59 2.0
3 RS 400     1259 BYC G Flannigan/ D Fletcher   14.05 15.03.06 0.58.06 0.58.06 3.0
4 RS 400     825 CSC Paul & Allan   14.05 15.03.13 0.58.13 0.58.13 4.0
5 RS 400     1405 CSC L Donelly/R McKeague   14.05 15.09.49 1.04.49 1.04.49 5.0
6 RS 400     1188 BYC N Strain   14.05 15.14.22 1.09.22 1.09.22 6.0

R1 - Large Dinghy Fleet at 13.15

Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Large Dinghy Laser Radial   193539   Colm McLarnon 1139 14.05 15.05.36 1.00.36 0.53.12 1.0
2 Large Dinghy Enterprise   22490 BYC   1113 14.05 15.10.49 1.05.49 0.59.08 2.0
3 Large Dinghy Laser Radial   193601 BYC M McDonough 1139 14.05 15.17.12 1.12.12 1.03.23 3.0
4 Large Dinghy Laser Radial   192602 BYC R Johnston 1139 14.05 15.19.20 1.14.20 1.05.16 4.0
5 Large Dinghy Aero 7   1317 BYC S Halliwell 1071 14.05 15.17.08 1.12.08 1.07.21 5.0
6 Large Dinghy Fireball   14567 BYC R Finlay 959 14.05 15.16.49 1.11.49 1.14.53 6.0

R1 - Multihull Fleet at 13.15

Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Multihull     2014   A Allan/B Swanston 1.00 14.10 14.59.34 0.49.34 0.49.34 1.0
2 Multihull     500   R Swanston/ 1.00 14.10 15.00.22 0.50.22 0.50.22 2.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
http://www.sailwave.com/