event burgee venue burgee

BYC Tuesday Points Early Series 2016

Ballyholme Yacht Club

Results are provisional as of 20:55 on May 10, 2016

High performance Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: SCHRS, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName SCHRS 26/4
   
3/5
   
10/5
   
17/5
   
24/5
   
31/5
   
7/6
   
14/6
   
21/6
   
28/6
   
Total Nett
1st   Formula 18 2014 Adrian Allen & Barry Swanston 1.005   3.0 1.0               4.0 4.0
2nd AHPC Viper AHPC Viper 339 Pete & Dee McDowell 1.035   1.0 5.0 DNC               6.0 6.0
3rd   Formula 18 007 Richard Swanston & Jenni Brittain 1.005   2.0 4.0 DNF               6.0 6.0
4th   Hurricane 5.9 SX 360 David Anderson & Diane Burgess 1.007   6.0 DNC 2.0               8.0 8.0
5th   Dart 18 7089 Stephen Magee & Des Magee 1.213   4.0 5.0 DNC               9.0 9.0

Laser Radial Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 26/4
   
3/5
   
10/5
   
17/5
   
24/5
   
31/5
   
7/6
   
14/6
   
21/6
   
28/6
   
Total Nett
1st   Laser Radial 165500 Christina Cunningham 1101   1.0                 1.0 1.0

Large Dinghy Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName PY 26/4
   
3/5
   
10/5
   
17/5
   
24/5
   
31/5
   
7/6
   
14/6
   
21/6
   
28/6
   
Total Nett
1st   RS Aero 5 1317 Sandra Halliwell 1122   1.0 1.0               2.0 2.0

Small Dinghy Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 26/4
   
3/5
   
10/5
   
17/5
   
24/5
   
31/5
   
7/6
   
14/6
   
21/6
   
28/6
   
Total Nett
1st   RS Feva 5482 Jess Mackey & Charlie Winton 1233   1.0                 1.0 1.0

Lasers Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 26/4
   
3/5
   
10/5
   
17/5
   
24/5
   
31/5
   
7/6
   
14/6
   
21/6
   
28/6
   
Total Nett
1st   Laser 208855 Bill O'Hara 1078   1.0 1.0               2.0 2.0
2nd   Laser 200435 Chris Boyd 1078   2.0 2.0               4.0 4.0
3rd   Laser 198559 Shaun Doran 1078   4.0 3.0               7.0 7.0
4th   Laser 193573 Robin Moran 1078   7.0 5.0               12.0 12.0
5th   Laser 201583 Brian Bibby 1078   5.0 8.0               13.0 13.0
6th   Laser 8 Micky Forbes 1078   8.0 9.0               17.0 17.0
7th   Laser 180924 Mark Mackey 1078   6.0 12.0               18.0 18.0
8th   Laser 201001 Garth Maxwell 1078   15.0 DNC 4.0               19.0 19.0
9th   Laser 203770 Keith Storey 1078   3.0 18.0 DNC               21.0 21.0
10th   Laser 185032 Charlie Taylor 1078   15.0 DNC 6.0               21.0 21.0
11th   Laser 201000 David Smyth 1078   11.0 10.0               21.0 21.0
12th   Laser 174434 David Wilson 1078   10.0 11.0               21.0 21.0
13th   Laser 196541 John Kennedy 1078   15.0 DNC 7.0               22.0 22.0
14th   Laser 192703 Russell Finlay 1078   12.0 14.0               26.0 26.0
15th   Laser 202442 Mike Kimber 1078   9.0 18.0 DNC               27.0 27.0
16th   Laser 204044 Des Magee 1078   15.0 DNC 13.0               28.0 28.0
17th   Laser 192328 Robert Kirk 1078   15.0 DNC 15.0               30.0 30.0
18th   Laser 186301 Chris Mackey 1078   13.0 18.0 DNC               31.0 31.0
19th   Laser 179769 Neil Cameron 1078   15.0 DNC 16.0               31.0 31.0

Toppers Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 26/4
   
3/5
   
10/5
   
17/5
   
24/5
   
31/5
   
7/6
   
14/6
   
21/6
   
28/6
   
Total Nett
1st   Topper 21079 Katie Shivers 1290   2.0 1.0               3.0 3.0
2nd   Topper 44947 Jess Winton 1290   1.0 4.0 DNC               5.0 5.0
3rd   Topper 47821 Ollie Haig 1290   3.0 3.0 DNS               6.0 6.0

toppers Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 26/4
   
3/5
   
10/5
   
17/5
   
24/5
   
31/5
   
7/6
   
14/6
   
21/6
   
28/6
   
Total Nett
1st   Topper 21079 Katie Shivers 1290   2.0 1.0               3.0 3.0
2nd   Topper 44947 Jess Winton 1290   1.0 4.0 DNC               5.0 5.0
3rd   Topper 47821 Ollie Haig 1290   3.0 3.0 DNS               6.0 6.0

3/5 - High performance Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:12:00
Rank Boat Class SailNo HelmName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 AHPC Viper AHPC Viper 339 Pete & Dee McDowell 1.035 19:12:00 20:15:26 1:03:26 1:01:17 1.0
2   Formula 18 007 Richard Swanston & Jenni Brittain 1.005 19:12:00 20:14:40 1:02:40 1:02:21 2.0
3   Formula 18 2014 Adrian Allen & Barry Swanston 1.005 19:12:00 20:15:08 1:03:08 1:02:49 3.0
4   Dart 18 7089 Stephen Magee & Des Magee 1.213 191200 20:41:13 1:29:13 1:13:33 4.0
5   Hurricane 5.9 SX 360 David Anderson & Diane Burgess 1.007     DNC   6.0

3/5 - Laser Radial Fleet

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 19:15:00
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
1   Laser Radial 165500 Christina Cunningham 1101 1 1.0

3/5 - Large Dinghy Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:09:00
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1   RS Aero 5 1317 Sandra Halliwell 1122 190900 20:37:48 1:28:48 1:19:09 1.0

3/5 - Small Dinghy Fleet

Start: Start 1b, Finishes: Finish time, Time: 19:06:00
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1   RS Feva 5482 Jess Mackey & Charlie Winton 1233 19:06:00 20:30:53 1:24:53 1:24:53 1.0

3/5 - Lasers Fleet

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 19:15:00
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
1   Laser 208855 Bill O'Hara 1078 1 1.0
2   Laser 200435 Chris Boyd 1078 2 2.0
3   Laser 203770 Keith Storey 1078 3 3.0
4   Laser 198559 Shaun Doran 1078 4 4.0
5   Laser 201583 Brian Bibby 1078 5 5.0
6   Laser 180924 Mark Mackey 1078 6 6.0
7   Laser 193573 Robin Moran 1078 7 7.0
8   Laser 8 Micky Forbes 1078 8 8.0
9   Laser 202442 Mike Kimber 1078 9 9.0
10   Laser 174434 David Wilson 1078 10 10.0
11   Laser 201000 David Smyth 1078 11 11.0
12   Laser 192703 Russell Finlay 1078 12 12.0
13   Laser 186301 Chris Mackey 1078 13 13.0
14   Laser 201001 Garth Maxwell 1078 DNC 15.0
14   Laser 185032 Charlie Taylor 1078 DNC 15.0
14   Laser 196541 John Kennedy 1078 DNC 15.0
14   Laser 204044 Des Magee 1078 DNC 15.0
14   Laser 192328 Robert Kirk 1078 DNC 15.0
14   Laser 179769 Neil Cameron 1078 DNC 15.0

3/5 - Toppers Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 19:06:00
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
1   Topper 44947 Jess Winton 1290 1 1.0
2   Topper 21079 Katie Shivers 1290 2 2.0
3   Topper 47821 Ollie Haig 1290 3 3.0

3/5 - toppers Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 19:06:00
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
1   Topper 44947 Jess Winton 1290 1 1.0
2   Topper 21079 Katie Shivers 1290 2 2.0
3   Topper 47821 Ollie Haig 1290 3 3.0

http://www.ballyholme.com/
admin@ballyholme.com

http://www.ballyholme.com/
admin@ballyholme.com

Sailwave Scoring Software 2.19.8
http://www.sailwave.com/