event burgee venue burgee

BYC Tuesday Points Early Series 2015

Ballyholme Yacht Club

Results are provisional as of 21:24 on June 30, 2015

Bays Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 21/4
   
28/04
28/04  
5/5
05/05  
12/5
12/05  
19/5
19/05  
26/5
26/05  
2/6
02/06  
9/6
09/06  
16/6
16/06  
23/6
23/06  
30/6
30/06  
Total Nett
1st   Ballyholme Bay B7 Chris Escott                     1.0   1.0 1.0

High performance Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: SCHRS, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName SCHRS 21/4
   
28/04
28/04  
5/5
05/05  
12/5
12/05  
19/5
19/05  
26/5
26/05  
2/6
02/06  
9/6
09/06  
16/6
16/06  
23/6
23/06  
30/6
30/06  
Total Nett
1st   Formula 18 007 Richard Swanston 1.005     3.0 DNC     1.0   2.0 3.0 (4.0 DNF) 1.0 14.0 10.0
2nd   Formula 18 2014 Adrian Allen & Barry Swanston 1.005     3.0 DNC     2.0   1.0 (5.0 DNC) 1.0 3.0 DNC 15.0 10.0
3rd   Hurricane 5.9 SX 360 David Anderson 1.007     2.0 DNF     (4.0 DNC)   4.0 DNC 1.0 2.0 3.0 DNC 16.0 12.0
4th AHPC Viper AHPC Viper 339 Pete McDowell 1.035     3.0 DNC     4.0 DNC   4.0 DNC 2.0 (5.0 DNC) 3.0 DNC 21.0 16.0

Large Dinghy Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName PY 21/4
   
28/04
28/04  
5/5
05/05  
12/5
12/05  
19/5
19/05  
26/5
26/05  
2/6
02/06  
9/6
09/06  
16/6
16/06  
23/6
23/06  
30/6
30/06  
Total Nett
1st   RS 200 1411 Sandra Halliwell & Susanna Best 1059 1.0 (2.0) 1.0 (2.0)   1.0   2.0 2.0 1.0 1.0 13.0 9.0
2nd   RS 400 1210 Diane Burgess & Stephen Magee 952 3.0 1.0 3.0 DNC 1.0   (4.0 DNC)   1.0 (4.0) 2.0 4.0 DNC 23.0 15.0
3rd   RS 400 1321 Bob Espey 952 (5.0 DNC) (4.0 DNC) 3.0 DNC 4.0 DNC   4.0 DNC   4.0 DNC 1.0 4.0 DNC 4.0 DNC 33.0 24.0
4th   Laser Bahia 1101   1083 (5.0 DNC) 4.0 DNC 3.0 DNC 4.0 DNC   4.0 DNC   4.0 DNC (6.0 DNC) 4.0 DNC 2.0 36.0 25.0
5th   RS Aero 2019   1040 (5.0 DNC) 4.0 DNC 3.0 DNC 4.0 DNC   2.0   4.0 DNC (6.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 36.0 25.0
6th   RS 400 1255 Ruan O'Tiernagh 952 2.0 (4.0 DNC) 3.0 DNC 4.0 DNC   4.0 DNC   4.0 DNC (6.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 35.0 25.0
7th RS200 RS200 778 Rob Milligan 1059 (5.0 DNC) (4.0 DNC) 3.0 DNC 4.0 DNC   4.0 DNC   4.0 DNC 3.0 4.0 DNC 4.0 DNC 35.0 26.0

Laser 4.7 Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 21/4
   
28/04
28/04  
5/5
05/05  
12/5
12/05  
19/5
19/05  
26/5
26/05  
2/6
02/06  
9/6
09/06  
16/6
16/06  
23/6
23/06  
30/6
30/06  
Total Nett
1st   Laser 4.7 201828   1177                   1.0   1.0 1.0

Laser Radial Fleet

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 21/4
   
28/04
28/04  
5/5
05/05  
12/5
12/05  
19/5
19/05  
26/5
26/05  
2/6
02/06  
9/6
09/06  
16/6
16/06  
23/6
23/06  
30/6
30/06  
Total Nett
1st   Laser Radial 201583 Brian Bibby 1101 (3.0 DNC) 1.0 1.0 1.0   2.0 3.0 1.0 1.0 (4.0 DNC) 2.0 19.0 12.0
2nd   Laser Radial 198552 Ryan Glynn 1101 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC   1.0 1.0 (4.0 DNC) 3.0 DNC 4.0 DNC (5.0 DNC) 30.0 21.0
3rd   Laser Radial 192602R Suzanne Flannigan 1101 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC   (4.0 DNC) 2.0 (4.0 DNC) 3.0 DNC 4.0 DNC 1.0 30.0 22.0
4th   Laser Radial 179041 Patrick Cameron 1101 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC   4.0 DNC (5.0 DNC) 2.0 3.0 DNC 2.0 (5.0 DNC) 33.0 23.0
5th   LASER RADIAL 175813 Tim Brow   3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC   4.0 DNC (5.0 DNC) 4.0 DNC 3.0 DNC 1.0 (5.0 DNC) 34.0 24.0
6th   Laser Radial 203715 Tim Brow 1101 1.0 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC   4.0 DNC (5.0 DNC) 4.0 DNC 3.0 DNC 4.0 DNC (5.0 DNC) 35.0 25.0
7th   Laser Radial 164548   1101 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC   (4.0 DNC) (5.0 DNC) 4.0 DNC 3.0 DNC 4.0 DNC 3.0 35.0 26.0

Lasers Fleet

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, Entries: 33, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 21/4
   
28/04
28/04  
5/5
05/05  
12/5
12/05  
19/5
19/05  
26/5
26/05  
2/6
02/06  
9/6
09/06  
16/6
16/06  
23/6
23/06  
30/6
30/06  
Total Nett
1st   Laser 201829 Gareth Flannigan 1078 1.0 1.0 1.0 1.0   (12.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 (15.0 DNC) 2.0 37.0 10.0
2nd   Laser 200435 Chris Boyd 1078 2.0 (4.0) 4.0 (11.0 DNC)   1.0 3.0 2.0 2.0 1.0 1.0 31.0 16.0
3rd   Laser 174434 David Wilson 1078 6.0 (10.0) 5.0 3.0   7.0 6.0 6.0 6.0 3.0 (10.0) 62.0 42.0
4th   Laser 192703 Garth Maxwell 1078 8.0 (13.0 DNC) 6.0 3.0 RDG   12.0 DNC 4.0 3.0 3.0 (15.0 DNC) 4.0 71.0 43.0
5th   Laser 180924 Mark Mackey 1078 5.0 7.0 (11.0) 10.0 DNF   4.0 5.0 (12.0 DNC) 4.0 5.0 8.0 71.0 48.0
6th   Laser 201000 David Smyth 1078 7.0 9.0 (13.0 DNC) 11.0 DNC   5.0 9.0 (12.0 DNC) 5.0 2.0 6.0 79.0 54.0
7th   Laser 201567 Keith Storey 1078 (16.0 DNC) 6.0 2.0 11.0 DNC   3.0 14.0 DNC 4.0 (16.0 DNC) 15.0 DNC 9.0 96.0 64.0
8th   Laser 145942 Brian Spence 1078 3.0 3.0 8.0 11.0 DNC   12.0 DNC 14.0 DNC 12.0 DNC (16.0 DNC) (15.0 DNC) 5.0 99.0 68.0
9th   Laser 198559 Shaun Doran 1078 4.0 5.0 3.0 4.0   12.0 DNC 14.0 DNC 12.0 DNC (16.0 DNC) (15.0 DNC) 14.0 DNC 99.0 68.0
10th   Laser 192328 Robert Kirk 1078 (11.0) (11.0) 10.0 5.0   8.0 11.0 7.0 11.0 8.0 11.0 93.0 71.0
11th   Laser 204159 Colin Leonard 1078 (16.0 DNC) 2.0 13.0 DNC 11.0 DNC   12.0 DNC 1.0 12.0 DNC (16.0 DNC) 15.0 DNC 14.0 DNC 112.0 80.0
12th   Laser 204044 Des Magee 1078 (16.0 DNC) 8.0 9.0 11.0 DNC   12.0 DNC 14.0 DNC 5.0 7.0 (15.0 DNC) 14.0 DNC 111.0 80.0
13th   Laser 185032 Charlie Taylor 1078 (16.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0   12.0 DNC 14.0 DNC 12.0 DNC (16.0 DNC) 15.0 DNC 3.0 116.0 84.0
14th   Laser 196541 John Kennedy 1078 (16.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 11.0 DNC   9.0 7.0 12.0 DNC 8.0 (15.0 DNC) 14.0 DNC 118.0 87.0
15th   Laser 193573 Robin Moran 1078 (16.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 6.0   12.0 DNC 14.0 DNC 12.0 DNC (16.0 DNC) 6.0 14.0 DNC 122.0 90.0
16th Laser Laser 206939   1078 (16.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 11.0 DNC   12.0 DNC (14.0 DNC) 12.0 DNC 9.0 7.0 14.0 DNC 121.0 91.0
17th   Laser 179769 Neil Cameron 1078 10.0 13.0 DNC 13.0 DNC 11.0 DNC   12.0 DNC 10.0 9.0 13.0 (15.0 DNC) (14.0 DNC) 120.0 91.0
18th   Laser 8 Micky Forbes 1078 9.0 13.0 DNC 13.0 DNC 11.0 DNC   6.0 (14.0 DNC) 12.0 DNC (16.0 DNC) 14.0 DNF 14.0 DNC 122.0 92.0
19th   Laser 201583 Brian Bibby 1078 (16.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 11.0 DNC   12.0 DNC 14.0 DNC 12.0 DNC (16.0 DNC) 4.0 14.0 DNC 125.0 93.0
20th   Laser 183294 Colm McLarnon 1078 (16.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 11.0 DNC   2.0 14.0 DNC 12.0 DNC (16.0 DNC) 15.0 DNC 14.0 DNC 126.0 94.0
21st   Laser 146176 Andrew Dadley 1078 12.0 13.0 DNC 13.0 DNC 11.0 DNC   12.0 DNC (14.0 DNC) 10.0 12.0 (15.0 DNC) 12.0 124.0 95.0
22nd   Laser 197910 Charlie Westhurst 1078 (16.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 RDG   12.0 DNC 14.0 DNC 12.0 DNC (16.0 DNC) 15.0 DNC 14.0 DNC 128.0 96.0
23rd   LASER 202442 Mike Kimber   (16.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 11.0 DNC   12.0 DNC 14.0 DNC 12.0 DNC (16.0 DNC) 15.0 DNC 7.0 129.0 97.0
24th   Laser 171885 Francis Kennedy 1078 (16.0 DNC) 13.0 DNC 7.0 11.0 DNC   12.0 DNC 14.0 DNC 12.0 DNC (16.0 DNC) 15.0 DNC 14.0 DNC 130.0 98.0
25th   Laser 193539 Colm McLarnon 1078 (16.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 11.0 DNC   12.0 DNC 8.0 12.0 DNC (16.0 DNC) 15.0 DNC 14.0 DNC 130.0 98.0
26th   Laser 7581   1078 (16.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 11.0 DNC   12.0 DNC 14.0 DNC 12.0 DNC (15.0 DNF) 9.0 14.0 DNC 129.0 98.0
27th   LASER 201828 Brian Spence   (16.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 11.0 DNC   12.0 DNC 14.0 DNC 12.0 DNC (16.0 DNC) 10.0 14.0 DNC 131.0 99.0
28th Laser Laser 9041   1078 (16.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 11.0 DNC   12.0 DNC 14.0 DNC 12.0 DNC 10.0 (15.0 DNC) 14.0 DNC 130.0 99.0
29th   Laser 186714 Bill O'Hara 1078 (16.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 11.0 DNC   12.0 DNC 14.0 DNC 8.0 (16.0 DNC) 15.0 DNC 14.0 DNC 132.0 100.0
30th   Laser 186301 Chris Mackey 1078 (15.0 DNF) 13.0 DNC 13.0 DNC 11.0 DNC   10.0 14.0 DNC 12.0 DNC (16.0 DNC) 14.0 DNF 14.0 DNC 132.0 101.0
31st   Laser 190752 Garth Beattie 1078 (16.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 11.0 DNC   12.0 DNC 13.0 DNF 12.0 DNC (16.0 DNC) 15.0 DNC 14.0 DNC 135.0 103.0
32nd   Laser 173139 Aidan Mclarnon 1078 (16.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 11.0 DNC   12.0 DNC 14.0 DNC 12.0 DNC (16.0 DNC) 14.0 DNF 14.0 DNC 135.0 103.0
33rd   Laser 205230   1078 (15.0 DNF) 13.0 DNC 13.0 DNC 11.0 DNC   12.0 DNC 14.0 DNC 12.0 DNC (16.0 DNC) 15.0 DNC 14.0 DNC 135.0 104.0

Small Dinghy Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 21/4
   
28/04
28/04  
5/5
05/05  
12/5
12/05  
19/5
19/05  
26/5
26/05  
2/6
02/06  
9/6
09/06  
16/6
16/06  
23/6
23/06  
30/6
30/06  
Total Nett
1st   RS Feva 82 Jess Mackey   (1.0)   1.0             1.0 1.0 4.0 3.0

Topper 4.2 Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 21/4
   
28/04
28/04  
5/5
05/05  
12/5
12/05  
19/5
19/05  
26/5
26/05  
2/6
02/06  
9/6
09/06  
16/6
16/06  
23/6
23/06  
30/6
30/06  
Total Nett
1st   Topper 4.2 6927 Oliver Haig   1.0 (2.5) 1.5     (3.0)   2.0 2.0 1.0 1.0 14.0 8.5
2nd   Topper 4.2 47163 Katie Shivers   (5.0 DNF) 1.0 1.5     2.0   1.0 1.0 (3.0) 3.0 17.5 9.5
3rd   Topper 4.2 47284 Hannah Dadley - Young   (5.0 DNF) 5.0 DNC 5.0 DNF     1.0   4.0 (6.0 DNF) 2.0 4.0 32.0 21.0
4th   Topper 4.2 41759 Lauren McDowell   (5.0 DNF) 2.5 3.0     5.0 DNC   3.0 3.0 5.0 DNC (6.0 DNC) 32.5 21.5
5th   Topper 4.2 31695     (6.0 DNC) 5.0 DNC 6.0 DNC     5.0 DNC   6.0 DNC (7.0 DNC) 5.0 DNC 2.0 42.0 29.0
6th Topper Topper 4.2 47611 Conn Finnegan   (6.0 DNC) 5.0 DNC (6.0 DNC)     5.0 DNC   6.0 DNC 4.0 5.0 DNC 6.0 DNC 43.0 31.0

Toppers Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 21/4
   
28/04
28/04  
5/5
05/05  
12/5
12/05  
19/5
19/05  
26/5
26/05  
2/6
02/06  
9/6
09/06  
16/6
16/06  
23/6
23/06  
30/6
30/06  
Total Nett
1st   Topper 44947 Jess Winton 1290 (1.0) 1.0 1.0     1.0   1.0 (2.0) 1.0 1.0 9.0 6.0
2nd   Topper 45638 Jack Swan 1290 (4.0 DNC) 2.0 3.0 DNC     3.0   3.0 4.0 DNC 2.0 (5.0 DNC) 26.0 17.0
3rd   Topper 47719 Joseph Karauzum 1290 4.0 DNC 4.0 DNC 3.0 DNC     (5.0 DNC)   2.0 1.0 4.0 DNC (5.0 DNC) 28.0 18.0
4th   Topper 45308 Jamie Mackey 1290 3.0 DNF 4.0 DNC 3.0 DNC     2.0   (5.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC (5.0 DNC) 30.0 20.0
5th   Topper 47088 Ruth Moore 1290 4.0 DNC 4.0 DNC 3.0 DNC     (5.0 DNC)   (5.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 2.0 31.0 21.0
6th   Topper 44906   1290 4.0 DNC 4.0 DNC 3.0 DNC     (5.0 DNC)   (5.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 3.0 32.0 22.0

toppers Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 21/4
   
28/04
28/04  
5/5
05/05  
12/5
12/05  
19/5
19/05  
26/5
26/05  
2/6
02/06  
9/6
09/06  
16/6
16/06  
23/6
23/06  
30/6
30/06  
Total Nett
1st   Topper 44947 Jess Winton 1290 (1.0) 1.0 1.0     1.0   1.0 (2.0) 1.0 1.0 9.0 6.0
2nd   Topper 45638 Jack Swan 1290 (4.0 DNC) 2.0 3.0 DNC     3.0   3.0 4.0 DNC 2.0 (5.0 DNC) 26.0 17.0
3rd   Topper 47719 Joseph Karauzum 1290 4.0 DNC 4.0 DNC 3.0 DNC     (5.0 DNC)   2.0 1.0 4.0 DNC (5.0 DNC) 28.0 18.0
4th   Topper 45308 Jamie Mackey 1290 3.0 DNF 4.0 DNC 3.0 DNC     2.0   (5.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC (5.0 DNC) 30.0 20.0
5th   Topper 47088 Ruth Moore 1290 4.0 DNC 4.0 DNC 3.0 DNC     (5.0 DNC)   (5.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 2.0 31.0 21.0
6th   Topper 44906   1290 4.0 DNC 4.0 DNC 3.0 DNC     (5.0 DNC)   (5.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 3.0 32.0 22.0

NHC Keelboat Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: NHC1, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName NHC1 21/4
   
28/04
28/04  
5/5
05/05  
12/5
12/05  
19/5
19/05  
26/5
26/05  
2/6
02/06  
9/6
09/06  
16/6
16/06  
23/6
23/06  
30/6
30/06  
Total Nett
1st Starshine Challenger Sigma 33 4295 B Allen 0.909     (3.0 DNC)     1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 2.0 12.0 9.0
2nd Cariad Sigma 33 4313 G Bell 0.909     1.0     2.0 (3.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 3.0 13.0 10.0
3rd Impulse Sigma 33 4586 M & C Johnston 0.909     3.0 DNC     3.0 3.0 DNC (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 1.0 22.0 18.0

NIRKRA Keelboat Fleet

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, Rating system: NHC1, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName NHC1 21/4
   
28/04
28/04  
5/5
05/05  
12/5
12/05  
19/5
19/05  
26/5
26/05  
2/6
02/06  
9/6
09/06  
16/6
16/06  
23/6
23/06  
30/6
30/06  
Total Nett
1st Starflash NIRKRA 7149 A. Morrison & J Simms .877 2.0 (3.0) 1.0 1.0   (4.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 16.0 9.0
2nd Solidarity NIRKRA 7274 John Hutchinson & Mr Eves .872 3.0 1.0 2.0 2.0   1.0 3.0 (5.0 DNF) 3.0 2.0 (4.0 DNC) 26.0 17.0
3rd Qt Pi NIRKRA 7300 Jim Coffey & Tom Bell .874 1.0 2.0 3.0 (4.0 DNC)   4.0 DNC 2.0 2.0 2.0 (5.0 DNC) 4.0 DNC 29.0 20.0
4th Calonamas NIRKRA 8819 Jim Brown .831 (6.0 DNF) (5.0 DNC) 5.0 DNC 4.0 DNC   3.0 DNF 5.0 DNC 3.0 4.0 3.0 4.0 DNC 42.0 31.0
5th Chatterbox   150 D. Quinn 0.839 (7.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 4.0 DNC   4.0 DNC 5.0 DNC (6.0 DNC) 6.0 DNC 5.0 DNC 2.0 49.0 36.0
6th Manzanita NIRKRA 48 David Milne & Ian Wilson .885 4.0 5.0 DNC 5.0 DNC 4.0 DNC   4.0 DNC 5.0 DNC (6.0 DNC) (6.0 DNC) 5.0 DNC 4.0 DNC 48.0 36.0

Waverley Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 21/4
   
28/04
28/04  
5/5
05/05  
12/5
12/05  
19/5
19/05  
26/5
26/05  
2/6
02/06  
9/6
09/06  
16/6
16/06  
23/6
23/06  
30/6
30/06  
Total Nett
1st Ivanhoe WAVERLEY W15 John McCrea                 1.0 1.0 1.0 (4.0 DNC) 7.0 3.0
2nd     W11                   (3.0 DNC) 3.0 DNC 2.0 1.0 9.0 6.0
3rd     W9                   3.0 DNC 3.0 DNC (4.0 DNC) 2.0 12.0 8.0

30/6 - Bays Fleet - 30/06

Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
    Ballyholme Bay B7 Chris Escott      

30/6 - High performance Fleet - 30/06

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 19:12:00
Rank Boat Class SailNo HelmName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1   Formula 18 007 Richard Swanston 1.005 19:12:00 19:47:30 0:35:30 0:35:19 1.0
2   Formula 18 2014 Adrian Allen & Barry Swanston 1.005     DNC   3.0
2   Hurricane 5.9 SX 360 David Anderson 1.007     DNC   3.0
2 AHPC Viper AHPC Viper 339 Pete McDowell 1.035     DNC   3.0

30/6 - Large Dinghy Fleet - 30/06

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:09:00
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1   RS 200 1411 Sandra Halliwell & Susanna Best 1059 19:09:00 19:54:18 0:45:18 0:42:47 1.0
2   Laser Bahia 1101   1083 19:09:00 20:24:15 1:15:15 1:09:29 2.0
3   RS 400 1210 Diane Burgess & Stephen Magee 952     DNC   4.0
3   RS 400 1321 Bob Espey 952     DNC   4.0
3   RS Aero 2019   1040     DNC   4.0
3   RS 400 1255 Ruan O'Tiernagh 952     DNC   4.0
3 RS200 RS200 778 Rob Milligan 1059     DNC   4.0

30/6 - Laser 4.7 Fleet - 30/06

Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
    Laser 4.7 201828   1177    

30/6 - Laser Radial Fleet - 30/06

Start: Start 5, Finishes: Place, Time: 19:15:00
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
1   Laser Radial 192602R Suzanne Flannigan 1101 9 1.0
2   Laser Radial 201583 Brian Bibby 1101 12 2.0
3   Laser Radial 164548   1101 14 3.0
4   Laser Radial 198552 Ryan Glynn 1101 DNC 5.0
4   Laser Radial 179041 Patrick Cameron 1101 DNC 5.0
4   LASER RADIAL 175813 Tim Brow   DNC 5.0
4   Laser Radial 203715 Tim Brow 1101 DNC 5.0

30/6 - Lasers Fleet - 30/06

Start: Start 5, Finishes: Place, Time: 19:15:00
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
1   Laser 200435 Chris Boyd 1078 1 1.0
2   Laser 201829 Gareth Flannigan 1078 2 2.0
3   Laser 185032 Charlie Taylor 1078 3 3.0
4   Laser 192703 Garth Maxwell 1078 4 4.0
5   Laser 145942 Brian Spence 1078 5 5.0
6   Laser 201000 David Smyth 1078 6 6.0
7   LASER 202442 Mike Kimber   7 7.0
8   Laser 180924 Mark Mackey 1078 8 8.0
9   Laser 201567 Keith Storey 1078 10 9.0
10   Laser 174434 David Wilson 1078 11 10.0
11   Laser 192328 Robert Kirk 1078 13 11.0
12   Laser 146176 Andrew Dadley 1078 15 12.0
13   Laser 198559 Shaun Doran 1078 DNC 14.0
13   Laser 204159 Colin Leonard 1078 DNC 14.0
13   Laser 204044 Des Magee 1078 DNC 14.0
13   Laser 196541 John Kennedy 1078 DNC 14.0
13   Laser 193573 Robin Moran 1078 DNC 14.0
13 Laser Laser 206939   1078 DNC 14.0
13   Laser 179769 Neil Cameron 1078 DNC 14.0
13   Laser 8 Micky Forbes 1078 DNC 14.0
13   Laser 201583 Brian Bibby 1078 DNC 14.0
13   Laser 183294 Colm McLarnon 1078 DNC 14.0
13   Laser 197910 Charlie Westhurst 1078 DNC 14.0
13   Laser 171885 Francis Kennedy 1078 DNC 14.0
13   Laser 193539 Colm McLarnon 1078 DNC 14.0
13   Laser 7581   1078 DNC 14.0
13   LASER 201828 Brian Spence   DNC 14.0
13 Laser Laser 9041   1078 DNC 14.0
13   Laser 186714 Bill O'Hara 1078 DNC 14.0
13   Laser 186301 Chris Mackey 1078 DNC 14.0
13   Laser 190752 Garth Beattie 1078 DNC 14.0
13   Laser 173139 Aidan Mclarnon 1078 DNC 14.0
13   Laser 205230   1078 DNC 14.0

30/6 - Small Dinghy Fleet - 30/06

Start: Start 9, Finishes: Place, Time: 19:06:00
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1   RS Feva 82 Jess Mackey   19:09:00 19:55:18 0:46:18 0:46:18 1.0

30/6 - Topper 4.2 Fleet - 30/06

Start: Start 8, Finishes: Place, Time: 19:06:00
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
1   Topper 4.2 6927 Oliver Haig   1 1.0
2   Topper 4.2 31695     2 2.0
3   Topper 4.2 47163 Katie Shivers   3 3.0
4   Topper 4.2 47284 Hannah Dadley - Young   4 4.0
5   Topper 4.2 41759 Lauren McDowell   DNC 6.0
5 Topper Topper 4.2 47611 Conn Finnegan   DNC 6.0

30/6 - Toppers Fleet - 30/06

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 19:06:00
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
1   Topper 44947 Jess Winton 1290 1 1.0
2   Topper 47088 Ruth Moore 1290 2 2.0
3   Topper 44906   1290 3 3.0
4   Topper 45638 Jack Swan 1290 DNC 5.0
4   Topper 47719 Joseph Karauzum 1290 DNC 5.0
4   Topper 45308 Jamie Mackey 1290 DNC 5.0

30/6 - toppers Fleet - 30/06

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 19:06:00
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
1   Topper 44947 Jess Winton 1290 1 1.0
2   Topper 47088 Ruth Moore 1290 2 2.0
3   Topper 44906   1290 3 3.0
4   Topper 45638 Jack Swan 1290 DNC 5.0
4   Topper 47719 Joseph Karauzum 1290 DNC 5.0
4   Topper 45308 Jamie Mackey 1290 DNC 5.0

30/6 - NHC Keelboat Fleet - 30/06

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 19:21:00
Rank Boat Class SailNo HelmName NHC1 Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Impulse Sigma 33 4586 M & C Johnston 0.907 19:21:00 20:36:55 1:15:55 1:08:51 1.0
2 Starshine Challenger Sigma 33 4295 B Allen 0.913 19:21:00 20:37:47 1:16:47 1:10:06 2.0
3 Cariad Sigma 33 4313 G Bell 0.907 19:21:00 20:38:55 1:17:55 1:10:40 3.0

30/6 - NIRKRA Keelboat Fleet - 30/06

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 19:18:00
Rank Boat Class SailNo HelmName NHC1 Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Starflash NIRKRA 7149 A. Morrison & J Simms 0.892 19:18:00 20:39:04 1:21:04 1:12:19 1.0
2 Chatterbox   150 D. Quinn 0.839 19:18:00 20:45:14 1:27:14 1:13:11 2.0
3 Solidarity NIRKRA 7274 John Hutchinson & Mr Eves 0.871     DNC   4.0
3 Qt Pi NIRKRA 7300 Jim Coffey & Tom Bell 0.876     DNC   4.0
3 Calonamas NIRKRA 8819 Jim Brown 0.818     DNC   4.0
3 Manzanita NIRKRA 48 David Milne & Ian Wilson 0.884     DNC   4.0

30/6 - Waverley Fleet - 30/06

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 19:06:00
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
1     W11     1 1.0
2     W9     2 2.0
3 Ivanhoe WAVERLEY W15 John McCrea   DNC 4.0

www.ballyholme.com
admin@ballyholme.com

www.ballyholme.com
admin@ballyholme.com

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com