event burgee venue burgee

BYC Sunday Points Early Series 2016

Ballyholme Yacht Club

Results are provisional as of 21:07 on May 10, 2016

High performance Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: SCHRS, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName SCHRS 24/4
   
1/5
   
8/5
   
Total Nett
1st   Formula 18 007 Richard Swanston 1.005 3.0 DNC 2.0 1.0 6.0 6.0
2nd   Formula 18 2014 Adrian Allen & Barry Swanston 1.005 3.0 DNC 1.0 4.0 DNC 8.0 8.0
3rd   Hurricane 5.9 SX 239 Stephen Magee 1.007 3.0 DNC 3.0 2.0 8.0 8.0
4th   Viper 7089 Pete & Dee McDowell 1.035 1.0 5.0 DNF 4.0 DNC 10.0 10.0

Laser Radial Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 24/4
   
1/5
   
8/5
   
Total Nett
1st   Laser Radial 171715 Noah McWatters 1101 4.0 DNC 1.0 2.0 7.0 7.0
2nd   Laser Radial 165500 Christina Cunningham 1101 1.0 2.0 4.0 DNC 7.0 7.0
3rd   Laser Radial 205230 Liam Glynn 1101 4.0 DNC 4.0 DNC 1.0 9.0 9.0
4th   Laser Radial 135409 Rory Wilson 1101 2.0 4.0 DNC 4.0 DNC 10.0 10.0

Large Dinghy Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName PY 24/4
   
1/5
   
8/5
   
Total Nett
1st   RS 400 1259 Gareth Flannigan & Dave Fletcher 952 4.0 DNC 1.0 1.0 6.0 6.0
2nd   RS200 1534 Rob Milligan 1059 1.0 3.0 2.0 6.0 6.0
3rd   RS 400 1210 Diane Burgess & Robin Flannigan 952 4.0 DNC 2.0 6.0 DNC 12.0 12.0
4th   RS 200 1411 Sandra Halliwell & Susanna Best 1059 2.0 4.0 6.0 DNC 12.0 12.0
5th   RS Aero 5 1317 Sandra Halliwell 1122 4.0 DNC 6.0 DNC 3.0 13.0 13.0
6th   Laser 2000 21372 Roger Armson 1089 4.0 DNC 6.0 DNC 4.0 14.0 14.0

Small Dinghy Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 24/4
   
1/5
   
8/5
   
Total Nett
1st   RS Feva 5482 Jess Mackey & Charlie Winton   1.0 1.0 1.0 3.0 3.0

Lasers Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 24/4
   
1/5
   
8/5
   
Total Nett
1st   Laser 203770 Keith Storey 1078 10.0 DNC 3.0 5.0 18.0 18.0
2nd   Laser 200435 Chris Boyd 1078 1.0 14.0 DNC 4.0 19.0 19.0
3rd   Laser 202442 Mike Kimber 1078 10.0 DNC 4.0 6.0 20.0 20.0
4th   Laser 201583 Brian Bibby 1078 4.0 2.0 17.0 23.0 23.0
5th   LASER 201001 Garth Maxwell   2.0 14.0 DNC 7.0 23.0 23.0
6th   Laser 174434 David Wilson 1078 5.0 6.0 12.0 23.0 23.0
7th   Laser 204159 Colin Leonard 1078 10.0 DNC 14.0 DNC 1.0 25.0 25.0
8th   Laser 137135 Howard Massie 1078 10.0 DNC 14.0 DNC 2.0 26.0 26.0
9th   Laser 19769 Suzanne Flannigan 1078 10.0 DNC 14.0 DNC 3.0 27.0 27.0
10th   Laser 180924 Mark Mackey 1078 3.0 14.0 DNC 10.0 27.0 27.0
11th   Laser 192703 Russell Finlay 1078 8.0 7.0 13.0 28.0 28.0
12th   Laser 208855 Bill O'Hara 1078 10.0 DNC 14.0 DNC 8.0 32.0 32.0
13th   Laser 206752 James Espey 1078 10.0 DNC 1.0 22.0 DNC 33.0 33.0
14th   Laser 185032 Charlie Taylor 1078 10.0 DNC 14.0 DNC 9.0 33.0 33.0
15th   Laser 193573 Robin Moran 1078 10.0 DNC 14.0 DNC 11.0 35.0 35.0
16th   Laser 196541 John Kennedy 1078 6.0 8.0 22.0 DNC 36.0 36.0
17th   Laser 204044 Des Magee 1078 10.0 DNC 5.0 22.0 DNC 37.0 37.0
18th   Laser 8 Micky Forbes 1078 10.0 DNC 14.0 DNC 14.0 38.0 38.0
19th   Laser 192328 Robert Kirk 1078 10.0 DNC 14.0 DNC 15.0 39.0 39.0
20th   Laser 180824 Kieth Storey 1078 10.0 DNC 14.0 DNC 16.0 40.0 40.0
21st   Laser 146176 Andrew Dadley 1078 10.0 DNC 9.0 22.0 DNC 41.0 41.0
22nd   Laser 186301 Chris Mackey 1078 10.0 DNC 12.0 19.0 41.0 41.0
23rd   Laser 186714 Fraser Andrews 1078 7.0 14.0 DNC 21.0 DNF 42.0 42.0
24th   Laser 7434 Rory Wilson 1078 10.0 DNC 10.0 22.0 DNC 42.0 42.0
25th   Laser 179769 Neil Cameron 1078 10.0 DNC 14.0 DNC 18.0 42.0 42.0
26th   LASER 180934 Ed Winton   10.0 DNC 11.0 22.0 DNC 43.0 43.0

Topper 4.2 Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 24/4
   
1/5
   
8/5
   
Total Nett
1st   Topper 4.2 47581 Hannah Dadley Young     1.0   1.0 1.0

Toppers Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 24/4
   
1/5
   
8/5
   
Total Nett
1st   Topper 47821 Ollie Haig 1290 3.0 DNC 1.0 1.5 5.5 5.5
2nd   Topper 45526 Josh Reddy 1290 3.0 DNC 4.0 3.0 10.0 10.0
3rd   Topper 21079 Katie Shivers 1290 3.0 DNC 3.0 4.0 10.0 10.0
4th   Topper 47088 Ruth Moore 1290 3.0 DNC 8.0 DNC 1.5 12.5 12.5
5th   Topper 47722 Lauren McDowell 1290 3.0 DNC 2.0 8.0 DNC 13.0 13.0
6th   Topper 44947 Tommy Wilson 1290 3.0 DNC 5.0 5.0 13.0 13.0
7th   Topper 47163 Freya Sharp 1290 2.0 DNF 6.0 7.0 DNF 15.0 15.0

toppers Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating 24/4
   
1/5
   
8/5
   
Total Nett
1st   Topper 47821 Ollie Haig 1290 3.0 DNC 1.0 1.5 5.5 5.5
2nd   Topper 45526 Josh Reddy 1290 3.0 DNC 4.0 3.0 10.0 10.0
3rd   Topper 21079 Katie Shivers 1290 3.0 DNC 3.0 4.0 10.0 10.0
4th   Topper 47088 Ruth Moore 1290 3.0 DNC 8.0 DNC 1.5 12.5 12.5
5th   Topper 47722 Lauren McDowell 1290 3.0 DNC 2.0 8.0 DNC 13.0 13.0
6th   Topper 44947 Tommy Wilson 1290 3.0 DNC 5.0 5.0 13.0 13.0
7th   Topper 47163 Freya Sharp 1290 2.0 DNF 6.0 7.0 DNF 15.0 15.0

1/5 - High performance Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1   Formula 18 2014 Adrian Allen & Barry Swanston 1.005 144200 15:31:40 0:49:40 0:49:25 1.0
2   Formula 18 007 Richard Swanston 1.005 144200 15:36:05 0:54:05 0:53:49 2.0
3   Hurricane 5.9 SX 239 Stephen Magee 1.007 144200 15:40:38 0:58:38 0:58:14 3.0
4   Viper 7089 Pete & Dee McDowell 1.035     DNF   5.0

1/5 - Laser Radial Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
1   Laser Radial 171715 Noah McWatters 1101 2 1.0
2   Laser Radial 165500 Christina Cunningham 1101 13 2.0
3   Laser Radial 205230 Liam Glynn 1101 DNC 4.0
3   Laser Radial 135409 Rory Wilson 1101 DNC 4.0

1/5 - Large Dinghy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1   RS 400 1259 Gareth Flannigan & Dave Fletcher 952 143900 15:30:17 0:51:17 0:53:52 1.0
2   RS 400 1210 Diane Burgess & Robin Flannigan 952 144200 15:33:25 0:51:25 0:54:01 2.0
3   RS200 1534 Rob Milligan 1059 144200 15:39:57 0:57:57 0:54:43 3.0
4   RS 200 1411 Sandra Halliwell & Susanna Best 1059 144200 15:45:31 1:03:31 0:59:59 4.0
5   RS Aero 5 1317 Sandra Halliwell 1122     DNC   6.0
5   Laser 2000 21372 Roger Armson 1089     DNC   6.0

1/5 - Small Dinghy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
1   RS Feva 5482 Jess Mackey & Charlie Winton   1 1.0

1/5 - Lasers Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
1   Laser 206752 James Espey 1078 1 1.0
2   Laser 201583 Brian Bibby 1078 2 2.0
3   Laser 203770 Keith Storey 1078 3 3.0
4   Laser 202442 Mike Kimber 1078 5 4.0
5   Laser 204044 Des Magee 1078 6 5.0
6   Laser 174434 David Wilson 1078 7 6.0
7   Laser 192703 Russell Finlay 1078 8 7.0
8   Laser 196541 John Kennedy 1078 9 8.0
9   Laser 146176 Andrew Dadley 1078 10 9.0
10   Laser 7434 Rory Wilson 1078 11 10.0
11   LASER 180934 Ed Winton   12 11.0
12   Laser 186301 Chris Mackey 1078 14 12.0
13   Laser 200435 Chris Boyd 1078 DNC 14.0
13   LASER 201001 Garth Maxwell   DNC 14.0
13   Laser 204159 Colin Leonard 1078 DNC 14.0
13   Laser 137135 Howard Massie 1078 DNC 14.0
13   Laser 19769 Suzanne Flannigan 1078 DNC 14.0
13   Laser 180924 Mark Mackey 1078 DNC 14.0
13   Laser 208855 Bill O'Hara 1078 DNC 14.0
13   Laser 185032 Charlie Taylor 1078 DNC 14.0
13   Laser 193573 Robin Moran 1078 DNC 14.0
13   Laser 8 Micky Forbes 1078 DNC 14.0
13   Laser 192328 Robert Kirk 1078 DNC 14.0
13   Laser 180824 Kieth Storey 1078 DNC 14.0
13   Laser 186714 Fraser Andrews 1078 DNC 14.0
13   Laser 179769 Neil Cameron 1078 DNC 14.0

1/5 - Topper 4.2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
1   Topper 4.2 47581 Hannah Dadley Young   3 1.0

1/5 - Toppers Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
1   Topper 47821 Ollie Haig 1290 1 1.0
2   Topper 47722 Lauren McDowell 1290 2 2.0
3   Topper 21079 Katie Shivers 1290 4 3.0
4   Topper 45526 Josh Reddy 1290 5 4.0
5   Topper 44947 Tommy Wilson 1290 6 5.0
6   Topper 47163 Freya Sharp 1290 7 6.0
7   Topper 47088 Ruth Moore 1290 DNC 8.0

1/5 - toppers Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
1   Topper 47821 Ollie Haig 1290 1 1.0
2   Topper 47722 Lauren McDowell 1290 2 2.0
3   Topper 21079 Katie Shivers 1290 4 3.0
4   Topper 45526 Josh Reddy 1290 5 4.0
5   Topper 44947 Tommy Wilson 1290 6 5.0
6   Topper 47163 Freya Sharp 1290 7 6.0
7   Topper 47088 Ruth Moore 1290 DNC 8.0

http://www.ballyholme.com/
admin@ballyholme.com

http://www.ballyholme.com/
admin@ballyholme.com

Sailwave Scoring Software 2.19.8
http://www.sailwave.com/