event burgee venue burgee

BALLYHOLME YACHT CLUB REGATTA 2016

Sponsored by P&O Ferries

Overall

R1 - Class 1 Unrestricted Fleet - 20th August

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.20
Race SailNo Boat Owner Club NHC1 Start Finish Elapsed Corrected Points
Race 1 85 Indigo R & P Donnan RUYC .970 13.20 14.53.18 1.33.18 1.30.30 1.0
Race 1 4313 Cariad G Bell RUYC .911 13.20 15.02.03 1.42.03 1.32.58 2.0
Race 1 8676 Giggle P Davis RUYC 1.016 13.20 14.51.42 1.31.42 1.33.10 3.0
Race 1 8148 Squawk E & P Prentice RUYC .890 13.20 15.06.27 1.46.27 1.34.44 4.0
Race 1 4399 Meka 11 J Shields CSC .923 13.20 15.06.50 1.46.50 1.38.36 5.0
Race 1` 1003 Final Call J Minnis/ B Roche Ruyc/BYC .939 13.20 15.08.42 1.48.42 1.42.04 6.0

R1 - Class 4 Restricted Fleet - 20th August

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13.35
Race SailNo Boat Owner Club NHC1 Start Finish Elapsed Corrected Points
Race 4 2522 Nancy M R & E Armstrong RUYC .941 13.35 14.54.38 1.19.38 1.14.56 1.0
Race 4 4111 Enigma P Nixey et al BYC 1.007 13.35 14.53.12 1.18.12 1.18.45 2.0
Race 4 1340 Margarita Mr & Mrs J Moorehead RUYC .999 13.35 15.13.31 1.38.31 1.38.25 3.0

R1 - Class 5 Restricted Fleet - 20th August

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 13.40
Race SailNo Boat Owner Club NHC1 Start Finish Elapsed Corrected Points
Race 5 8981 Chimaera G Baird BYC .959 13.40 14.58.32 1.18.32 1.15.19 1.0
Race 5 5281 Blue Moon H & C Holmes CSC/RUYC .882 13.40 15.15.04 1.35.04 1.23.51 2.0
Race 5 55 Potemkin P Leitrh CIBC .878 13.40 15.17.40 1.37.40 1.25.45 3.0

R1 - Class 6 Restricted Fleet - 20th August

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 13.45
Race SailNo Boat Owner Club NHC1 Start Finish Elapsed Corrected Points
Race 6 T1 Dovelet T Graham & G Wigar CIBC .766 13.45 15.37.33 1.52.33 1.26.13 1.0
Race 6 8819 Colamnas J Brown RUYC/BYC .828 13.45 15.31.53 1.46.53 1.28.30 2.0

R1 - Dragon SB20 RS Elite Fleet - 20th August

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 13.30
Race SailNo Boat Owner Club Rating Place Points
Race 3 82 Tamarine BLS BYC .835 DNF 2.0

R1 - Large Dinghy <1129 Fleet - 20th August

Start: Start 10a, Finishes: Finish time, Time: 14.05
Race SailNo Boat Owner Club Rating Place Points
Race 10 2019 Aero     1028 DNF 2.0

R1 - Laser Radial Fleet - 20th August

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 14.05
Race SailNo Boat Owner Club Rating Place Points
Race 10 175813 Laser Radial J Moore BYC 1047 DSQ 3.0
Race 10 173109 Laser Radial J Picton   1136 DSQ 3.0

R1 - Laser Fleet - 20th August

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 14.00
Race SailNo Boat Owner Club Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
Race 9 208855 Laser G Flannigan     14.00 15.00.03 1.00.03 1.00.03 1.0
Race 9 206936 Laser Bapsy     14.00 15.00.43 1.00.43 1.00.43 2.0
Race 9 179769 Laser S Flannigan BYC   14.00 15.01.57 1.01.57 1.01.57 3.0
Race 9 200435 Laser C Boyd BYC   14.00 15.02.21 1.02.21 1.02.21 4.0
Race 9 194994 Laser O Loughead BYC   14.00 15.03.05 1.03.05 1.03.05 5.0
Race 9 198559 Laser S Doran BYC   14.00 15.03.30 1.03.30 1.03.30 6.0
Race 9 202530 Laser J Lewis CAYC   14.00 15.05.32 1.05.32 1.05.32 7.0
Race 9 174434 Laser D Wilson BYC   14.00 15.06.47 1.06.47 1.06.47 8.0
Race 9 164543 Laser P Brow BYC   14.00 15.07.04 1.07.04 1.07.04 9.0
Race 9 201583 Laser B Bibby BYC   14.00 15.07.19 1.07.19 1.07.19 10.0
Race 9 201628 Laser J Rutherford BYC   14.00 15.08.04 1.08.04 1.08.04 11.0
Race 9 192328 Laser Robert Kirk BYC   14.00 15.09.30 1.09.30 1.09.30 12.0
  187553 Laser M Forbes BYC   14.00 15.10.23 1.10.23 1.10.23 13.0
  185050 Laser B Lennox BYC   14.00 15.10.30 1.10.30 1.10.30 14.0
Race 9 7434 Laser Rory Wilson     14.00 15.10.53 1.10.53 1.10.53 15.0
Race 9 206939 Laser N Finnigan BYC   14.00 14.49.38 DNF   17.0

R1 - Multihull Fleet - 20th August

Start: Start 11, Finishes: Finish time, Time: 14.10
Race SailNo Boat Owner Club SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
Race 11 7 F18 R Swanston/ J Brittain BYC .988 14.10 15.02.12 0.52.12 0.52.50 1.0
Race 11 2014 F18 A Allen/B Swanston BYC .988 14.10 15.03.15 0.53.15 0.53.54 2.0

R1 - RS200 Fleet - 20th August

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 14.05
Race SailNo Boat Owner Club Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
Race 10 1534   R Milligan BYC 1047 14.05 15.07.10 1.02.10 0.59.23 1.0
Race 10 1411   S Halliwell & Susanna Best BYC 1047 14.05 15.10.58 1.05.58 1.03.00 2.0
Race 10 21372 Laser 200 R Armson BYC 1101 14.05 15.16.03 1.11.03 1.04.32 3.0
Race 10 159       1047 14.05   DNF   5.0

R1 - RS400 Fleet - 20th August

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 14.05
Race SailNo Boat Owner Club Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
Race 10 1004   C Penney CSC 943 14.05 14.58.11 0.53.11 0.56.24 1.0
Race 10 1406   Dave Cheyne & Stephen Kane RNIYC 943 14.05 14.59.29 0.54.29 0.57.47 2.0
Race 10 825   T D'Arcy / A Mclernon CSC 943 14.05 15.00.58 0.55.58 0.59.21 3.0
Race 10 1188 Anemos Neill Strain RNIYC 943 14.05 15.01.38 0.56.38 1.00.03 4.0
Race 10 1566       943 14.05 15.07.44 1.02.44 1.06.32 5.0
Race 10 1210 RS400 R Flannigan BYC 943 14.05 14.43.08 DSQ   9.0
Race 10 1264       943     OCS   9.0
Race 10 512       943 14.05 15.02.40 OCS   9.0

R1 - Small Dinghy PY>1130 Fleet - 20th August

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 13.55
Race SailNo Boat Owner Club Rating Place Points

R1 - Topper Fleet - 20th August

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 13.55
Race SailNo Boat Owner Club Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
Race 8 47088 Topper Ruth Moore BYC 1340 13.55 14.51.30 0.56.30 0.42.10 1.0
Race 8 47163 Topper Katie Shivers BYC 1340 13.55 14.52.30 0.57.30 0.42.55 2.0
Race 8 45243 Topper A Brown DSC 1341 13.55 14.54.30 0.59.30 0.44.22 3.0
Race 8 45193 Topper     1341 13.55 14.58.50 1.03.50 0.47.36 4.0
Race 8 47729 Topper J Karauzum CAYC 1341 13.55   DSQ   7.0
Race 8 44947 Topper T Wilson BYC 1340 13.55 14.51.06 DSQ   7.0

R1 - Topper 4.2 Fleet - 20th August

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 13.55
Race SailNo Boat Owner Club Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
Race 8 47581 Topper 4.2 H Dadley-Young   1340 13.55 14.50.30 0.55.30 0.41.25 1.0
Race 8 43147 Topper L Thomson DSC 1341 13.55 14.54.15 0.59.15 0.44.11 2.0

R1 - Waverley Fleet - 20th August

Start: Start 7, Finishes: Place, Time: 13.50
Race SailNo Boat Owner Club Rating Place Points
Race 7 W9 Nigel J McKee BYC   1 1.5
Race 7 2278 Charley Brown Flying Fifteen S Lewis CAYC   1 1.5
Race 7 2657 Happy Feet Flying Fifteen R McKenna CAYC   2 3.0
Race 7 W15 Ivanhoe J McCrea BYC   DNF 5.0

R1 - NIRKRA Fleet - 20th August

Start: Start 12, Finishes: Finish time, Time: 14.15
Race SailNo Boat Owner Club NHC1 Start Finish Elapsed Corrected Points
Race 12 7258 Prodigal T Jobling EABC .838 14.15 15.02.25 0.47.25 0.39.44 1.0
Race 12 7149 Starflash A Morrison BYC .885 14.15 15.00.27 0.45.27 0.40.13 2.0
Race 12 48 Manzanita D Milne RUYC .885 14.15 15.00.56 0.45.56 0.40.39 3.0
Race 12 7300 Qtpi J Coffey/T Bell RUYC .885 14.15 15.00.59 0.45.59 0.40.42 4.0
Race 12 6232 Mumbo Jumbo Storey/Moran/West-Hurst BYC .815 14.15 15.06.52 0.51.52 0.42.16 5.0
Race 12 150 Chatterbox D Quinn BYC .885 14.15 15.02.55 0.47.55 0.42.24 6.0

http://ballyholme.com/
admin@ballyholme.com


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com