event burgee venue burgee

ICEBREAKER WINTER SERIES 2016-7 PART 2

BALLYHOLME YACHT CLUB

Overall

Laser Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 38, Scoring system: Appendix A
  Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName Rating R1
5th Feb
R3
19th Feb
R5
5th March
R6
12th March
R7
19th March
R8
26th March
R9
2nd April
Total Nett
  1st Laser 204159 Colin Leonard     1.0 1.0 2.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 10.0 7.0
  2nd Laser 200435 Chris Boyd     2.0 2.0 4.0 3.0 2.0 (20.0 DSQ) 5.0 38.0 18.0
  3rd Laser 185104 John Simms     8.0 6.0 5.0 2.0 4.0 (21.0 DNC) 2.0 48.0 27.0
  4th Laser 202055 Richard Ramsay     5.0 4.0 (14.0) 7.0 12.0 3.0 6.0 51.0 37.0
  5th Laser 198559 Shaun Doran     3.0 (30.0 BFD) 3.0 4.0 1.0 6.0 23.0 DNC 70.0 40.0
  6th Laser 183294 Colm McLarnon     7.0 8.0 7.0 13.0 (23.0 DSQ) 2.0 7.0 67.0 44.0
  7th Laser 199015 Kieth Storey     6.0 9.0 13.0 (28.0 DNC) 7.0 5.0 11.0 79.0 51.0
  8th Laser 201001 Garth Maxwell     13.0 14.0 15.0 5.0 10.0 8.0 (23.0 DNC) 88.0 65.0
  9th Laser 208855 Bill O'Hara     9.0 11.0 25.0 DNC (28.0 DNC) 24.0 DNC 4.0 3.0 104.0 76.0
  10th Laser 185032 Charlie Taylor     11.0 (31.0 DNC) 25.0 DNC 6.0 13.0 21.0 DNC 4.0 111.0 80.0
  11th Laser 204044 Des Magee     14.0 10.0 10.0 19.0 11.0 (21.0 DNC) 17.0 102.0 81.0
  12th Laser 201000 David Smyth     15.0 12.0 18.0 17.0 9.0 (21.0 DNC) 12.0 104.0 83.0
  13th Laser 174434 Davy Wilson     22.0 21.0 9.0 (27.0 DNF) 5.0 11.0 16.0 111.0 84.0
  14th Laser 151267 R Finlay     (21.0) 20.0 6.0 15.0 17.0 9.0 18.0 106.0 85.0
  15th Laser 193573 Robin Moran     18.0 13.0 (25.0 DNC) 16.0 8.0 21.0 DNC 14.0 115.0 90.0
  16th Laser 202442 Mike Kimber     12.0 15.0 11.0 9.0 (24.0 DNC) 21.0 DNC 23.0 DNC 115.0 91.0
  17th Laser 8 Mickey Forbes     17.0 7.0 16.0 (28.0 DNC) 24.0 DNC 21.0 DNC 9.0 122.0 94.0
  18th Laser 192328 Robert Kirk     19.0 (22.0) 19.0 18.0 15.0 7.0 19.0 119.0 97.0
  19th Laser 164543 Paddy Brow     (28.0 DNC) 16.0 20.0 10.0 16.0 21.0 DNC 15.0 126.0 98.0
  20th Laser 180924 Mark Mackey     16.0 (31.0 DNC) 25.0 DNC 8.0 6.0 21.0 DNC 23.0 DNC 130.0 99.0
  21st Laser 206752 Bapsy     4.0 (31.0 DNC) 1.0 28.0 DNC 24.0 DNC 21.0 DNC 23.0 DNC 132.0 101.0
  22nd Laser 196541 John Kennedy     (28.0 DNC) 19.0 17.0 12.0 24.0 DNC 21.0 DNC 8.0 129.0 101.0
  23rd Laser 194994 Matt McMurtry     28.0 DNC (31.0 DNC) 12.0 20.0 14.0 20.0 DSQ 10.0 135.0 104.0
  24th Laser 197910 Charlie West-Hurst     (28.0 DNC) 18.0 25.0 DNC 14.0 24.0 DNC 12.0 13.0 134.0 106.0
  25th Laser 185156 Alex Ward     24.0 24.0 (25.0 DNC) 22.0 18.0 13.0 22.0 DNF 148.0 123.0
  26th Laser 19769 Suzanne Flannigan     (28.0 DNC) 3.0 25.0 DNC 28.0 DNC 24.0 DNC 21.0 DNC 23.0 DNC 152.0 124.0
  27th Laser 1234 Brian McConville     (28.0 DNC) 25.0 21.0 28.0 DNC 21.0 10.0 20.0 153.0 125.0
  28th Laser 195272 P Kennedy     (28.0 DNC) 5.0 25.0 DNC 28.0 DNC 24.0 DNC 21.0 DNC 23.0 DNC 154.0 126.0
  29th Laser 180934 Ed Winton     (26.0) 26.0 22.0 23.0 20.0 14.0 23.0 DNC 154.0 128.0
  30th Laser 206939 Nicky Finnegan     28.0 DNC (30.0 DNF) 8.0 27.0 DNF 24.0 DNC 20.0 OCS 23.0 DNC 160.0 130.0
  31st Laser 174063 Warren Smyth     20.0 17.0 25.0 DNC (28.0 DNC) 24.0 DNC 21.0 DNC 23.0 DNC 158.0 130.0
  32nd Laser 201583 Brian Bibby     10.0 (31.0 DNC) 25.0 DNC 28.0 DNC 24.0 DNC 21.0 DNC 23.0 DNC 162.0 131.0
  33rd Laser 11 Noah McWatters     28.0 DNC (31.0 DNC) 25.0 DNC 11.0 24.0 DNC 21.0 DNC 23.0 DNC 163.0 132.0
  34th Laser 179769 Neil Cameron     (25.0) 23.0 25.0 DNC 21.0 24.0 DNC 21.0 DNC 23.0 DNC 162.0 137.0
  35th Laser 185989 Adam Walmsley     28.0 DNC (31.0 DNC) 25.0 DNC 28.0 DNC 19.0 16.0 23.0 DNC 170.0 139.0
  36th Laser 180334 Mark Lowry     (28.0 DNC) 27.0 25.0 DNC 27.0 DNF 24.0 DNC 15.0 23.0 DNC 169.0 141.0
  37th Laser 185050 Brian Lennox     23.0 (31.0 DNC) 25.0 DNC 28.0 DNC 24.0 DNC 21.0 DNC 23.0 DNC 175.0 144.0
  38th Laser 210978 Liam Glynn     28.0 DNC (31.0 DNC) 24.0 DSQ 28.0 DNC 24.0 DNC 21.0 DNC 23.0 DNC 179.0 148.0

Laser Radial Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
  Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName Rating R1
5th Feb
R3
19th Feb
R5
5th March
R6
12th March
R7
19th March
R8
26th March
R9
2nd April
Total Nett
  1st Laser Radial 193604 Jennifer Whittaker     (6.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 4.0 DNC 1.0 15.0 9.0
  2nd Laser Radial 175813 James Moore     1.0 2.0 2.0 4.0 DNC (5.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 22.0 17.0
  3rd Laser Radial 74001 Colleen Connolly     (5.0 DNF) 4.0 DNC 4.0 3.0 DSQ 2.0 3.0 DSQ 3.0 DNF 24.0 19.0
  4th Laser Radial 181671 Rebecca Jeffery     3.0 (4.0 DNC) 3.0 4.0 DNC 3.0 3.0 DSQ 4.0 DNC 24.0 20.0
  5th Laser Radial 192697 Peter Ramsay     2.0 4.0 DNC (6.0 DNC) 4.0 DNC 5.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 29.0 23.0

Large Dinghy Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
  Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName PY R1
5th Feb
R3
19th Feb
R5
5th March
R6
12th March
R7
19th March
R8
26th March
R9
2nd April
Total Nett
  1st RS400 1259 Gareth Flannigan David Fletcher 947 (8.0 DNC) 6.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 19.0 11.0
  2nd Wayfarer 7110 Trevor Fisher   1107 (8.0 DNC) 1.0 2.0 2.0 3.0 2.0 2.0 20.0 12.0
  3rd RS200 1534 Rob Milligan   1043 1.0 4.0 4.0 3.0 (8.0 DNC) 3.0 7.0 DNC 30.0 22.0
  4th RS400 1210 Robin Flannigan Diane Burgess 947 3.0 3.0 (5.0) 4.0 4.0 4.0 4.0 27.0 22.0
  5th RS200 1411 Sandra Halliwell Susanah Best 1043 4.0 (9.0 DNC) 3.0 6.0 DNF 5.0 5.0 5.0 37.0 28.0
  6th Aero 7 1321 Brian Spence   1028 2.0 (9.0 DNC) 8.0 DNC 7.0 DNC 2.0 9.0 DNC 3.0 40.0 31.0
  7th Laser 2000 21372 Roger Armson Robert Ainly 1089 6.0 (7.0) 6.0 7.0 DNC 6.0 6.0 7.0 DNC 45.0 38.0
  8th RS200 1566 Jocelyn Hill Emily Hill 1043 (8.0 DNC) 2.0 8.0 DNC 7.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNF 7.0 DNC 48.0 40.0
  9th Aero 7 1317 Sandra Halliwell Susannah Best 1028 8.0 DNC 5.0 8.0 DNC 7.0 DNC 8.0 DNC (9.0 DNC) 7.0 DNC 52.0 43.0
  10th Aero 7 1319 Christina Cunningham   1066 5.0 (9.0 DNC) 8.0 DNC 7.0 DNC 8.0 DNC 9.0 DNC 7.0 DNC 53.0 44.0

Topper Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
  Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName Rating R1
5th Feb
R3
19th Feb
R5
5th March
R6
12th March
R7
19th March
R8
26th March
R9
2nd April
Total Nett
  1st Topper 48032 Jess Winton     5.0 DNC 2.0 2.0 (8.0 DNC) 1.0 6.0 DNC 1.0 25.0 17.0
  2nd Topper 48016 Jack Swan     2.0 (6.0) 5.0 1.0 6.0 2.0 3.0 25.0 19.0
  3rd Topper 47821 Oliver Haig     5.0 DNC 4.0 1.0 (8.0 DNC) 3.0 6.0 DNC 2.0 29.0 21.0
  4th Topper 21079 Katie Shivers     5.0 DNC (7.0) 4.0 2.5 4.0 3.0 4.0 29.5 22.5
  5th Topper 44947 Tommy Wilson     1.0 5.0 7.0 DNC (8.0 DNC) 5.0 1.0 8.0 DNF 35.0 27.0
  6th Topper 47722 Lauren McDowell     5.0 DNC 1.0 3.0 8.0 DNC (11.0 DNC) 6.0 DNC 9.0 DNC 43.0 32.0
  7th Laser 4.7 173109 Jacques Picton     3.0 (9.0 DNC) 7.0 DNC 2.5 8.0 5.0 DSQ 9.0 DNC 43.5 34.5
  8th Topper 45687 Sarah Jennings     5.0 DNC (9.0 DNC) 7.0 DNC 8.0 DNC 2.0 6.0 DNC 9.0 DNC 46.0 37.0
  9th Topper 47611 Nathan Hosick     5.0 DNC (9.0 DNC) 7.0 DNC 4.0 7.0 6.0 DNC 8.0 DNF 46.0 37.0
  10th Topper 47088 Ruth Moore     5.0 DNC 3.0 7.0 DNC 8.0 DNC (11.0 DNC) 6.0 DNC 9.0 DNC 49.0 38.0
  11th Laser 4.7 198421 Charlotte Hosick     5.0 DNC (9.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNF 9.0 6.0 DNC 5.0 48.0 39.0
  12th Topper 41835 Freya Sharp     5.0 DNC 9.0 DNC 7.0 DNC 5.0 (11.0 DNC) 6.0 DNC 9.0 DNC 52.0 41.0

Multihull Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: SCHRS, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
  Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName SCHRS R1
5th Feb
R3
19th Feb
R5
5th March
R6
12th March
R7
19th March
R8
26th March
R9
2nd April
Total Nett
  1st F18 2014 Adrian Allen Matt McNicholl 1.000 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 (3.0) 1.0 10.0 7.0
  2nd F18 AUS 500 Richard Swanston Jenni Brittain 1.000 2.0 2.0 1.0 4.0 DNF 2.0 2.0 (5.0 DSQ) 18.0 13.0
  3rd AHPC Viper 339 Pete McDowell Dee McDowell 1.037 3.0 4.0 3.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 1.0 3.0 24.0 19.0
  4th Dart 18 7089 Stephen Magee   1.213 (5.0 DNC) 5.0 5.0 DNC 2.0 3.0 5.0 DNC 2.0 27.0 22.0
  5th F18 1245 Bob Espey Andrew Gallagher 1.000 5.0 DNC 3.0 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC (6.0 DNC) 34.0 28.0

Topper 4.2 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
  Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName Rating R6
12th March
R7
19th March
Total Nett
  1st Topper 4.2 46423 Joshua McGregor     1.0 1.0 2.0 2.0

R9 - Laser Fleet - 2nd April

Start: Start 7, Finishes: Place, Time: 14.39
  Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName Rating Place Points
  1 Laser 204159 Colin Leonard     1 1.0
  2 Laser 185104 John Simms     2 2.0
  3 Laser 208855 Bill O'Hara     3 3.0
  4 Laser 185032 Charlie Taylor     4 4.0
  5 Laser 200435 Chris Boyd     5 5.0
  6 Laser 202055 Richard Ramsay     6 6.0
  7 Laser 183294 Colm McLarnon     7 7.0
  8 Laser 196541 John Kennedy     8 8.0
  9 Laser 8 Mickey Forbes     9 9.0
  10 Laser 194994 Matt McMurtry     10 10.0
  11 Laser 199015 Kieth Storey     11 11.0
  12 Laser 201000 David Smyth     12 12.0
  13 Laser 197910 Charlie West-Hurst     13 13.0
  14 Laser 193573 Robin Moran     14 14.0
  15 Laser 164543 Paddy Brow     15 15.0
  16 Laser 174434 Davy Wilson     16 16.0
  17 Laser 204044 Des Magee     17 17.0
  18 Laser 151267 R Finlay     18 18.0
  19 Laser 192328 Robert Kirk     19 19.0
  20 Laser 1234 Brian McConville     20 20.0
  21 Laser 185156 Alex Ward     DNF 22.0
  22 Laser 198559 Shaun Doran     DNC 23.0
  22 Laser 201001 Garth Maxwell     DNC 23.0
  22 Laser 202442 Mike Kimber     DNC 23.0
  22 Laser 180924 Mark Mackey     DNC 23.0
  22 Laser 206752 Bapsy     DNC 23.0
  22 Laser 19769 Suzanne Flannigan     DNC 23.0
  22 Laser 195272 P Kennedy     DNC 23.0
  22 Laser 180934 Ed Winton     DNC 23.0
  22 Laser 206939 Nicky Finnegan     DNC 23.0
  22 Laser 174063 Warren Smyth     DNC 23.0
  22 Laser 201583 Brian Bibby     DNC 23.0
  22 Laser 11 Noah McWatters     DNC 23.0
  22 Laser 179769 Neil Cameron     DNC 23.0
  22 Laser 185989 Adam Walmsley     DNC 23.0
  22 Laser 180334 Mark Lowry     DNC 23.0
  22 Laser 185050 Brian Lennox     DNC 23.0
  22 Laser 210978 Liam Glynn     DNC 23.0

R9 - Laser Radial Fleet - 2nd April

Start: Start 8, Finishes: Place, Time: 14.39
  Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName Rating Place Points
  1 Laser Radial 193604 Jennifer Whittaker     1 1.0
  2 Laser Radial 74001 Colleen Connolly     DNF 3.0
  3 Laser Radial 175813 James Moore     DNC 4.0
  3 Laser Radial 181671 Rebecca Jeffery     DNC 4.0
  3 Laser Radial 192697 Peter Ramsay     DNC 4.0

R9 - Large Dinghy Fleet - 2nd April

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14.33
  Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
  1 RS400 1259 Gareth Flannigan David Fletcher 947 14.33 15.22.55 0.49.55 0.52.43 1.0
  2 Wayfarer 7110 Trevor Fisher   1107 14.33 15.35.52 1.02.52 0.56.47 2.0
  3 Aero 7 1321 Brian Spence   1028 14.33 15.31.28 0.58.28 0.56.52 3.0
  4 RS400 1210 Robin Flannigan Diane Burgess 947 14.33 15.34.30 1.01.30 1.04.57 4.0
  5 RS200 1411 Sandra Halliwell Susanah Best 1043 14.33 15.42.35 1.09.35 1.06.43 5.0
  6 RS200 1534 Rob Milligan   1043     DNC   7.0
  6 Laser 2000 21372 Roger Armson Robert Ainly 1089     DNC   7.0
  6 RS200 1566 Jocelyn Hill Emily Hill 1043     DNC   7.0
  6 Aero 7 1317 Sandra Halliwell Susannah Best 1028     DNC   7.0
  6 Aero 7 1319 Christina Cunningham   1066     DNC   7.0

R9 - Topper Fleet - 2nd April

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14.30
  Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName Rating Place Points
  1 Topper 48032 Jess Winton     1 1.0
  2 Topper 47821 Oliver Haig     2 2.0
  3 Topper 48016 Jack Swan     3 3.0
  4 Topper 21079 Katie Shivers     4 4.0
  5 Laser 4.7 198421 Charlotte Hosick     5 5.0
  6 Topper 44947 Tommy Wilson     DNF 8.0
  6 Topper 47611 Nathan Hosick     DNF 8.0
  8 Topper 47722 Lauren McDowell     DNC 9.0
  8 Laser 4.7 173109 Jacques Picton     DNC 9.0
  8 Topper 45687 Sarah Jennings     DNC 9.0
  8 Topper 47088 Ruth Moore     DNC 9.0
  8 Topper 41835 Freya Sharp     DNC 9.0

R9 - Multihull Fleet - 2nd April

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 14.36
  Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
  1 F18 2014 Adrian Allen Matt McNicholl 1.000 14.36 15.23.10 0.47.10 0.47.10 1.0
  2 Dart 18 7089 Stephen Magee   1.213 14.36 15.36.00 1.00.00 0.49.28 2.0
  3 AHPC Viper 339 Pete McDowell Dee McDowell 1.037 14.36 15.31.41 0.55.41 0.53.42 3.0
  4 F18 AUS 500 Richard Swanston Jenni Brittain 1.000     DSQ   5.0
  5 F18 1245 Bob Espey Andrew Gallagher 1.000     DNC   6.0

R9 - Topper 4.2 Fleet - 2nd April

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 14.30
  Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName Rating Place Points
    Topper 4.2 46423 Joshua McGregor        



Sailwave Scoring Software 2.19.8
http://www.sailwave.com/